Početna > Život i stil
Život i stil

Petak trinaesti, datum koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim

Neke bolnice, hoteli, prekookeanski brodovi nemaju sobu broj 13. Neki soliteri nemaju 13. sprat, sa 12. se ide odmah na 14…. I dok ga neki smatraju srećnim brojem, drugi se u panici plaše broja 13.
Foto: Unsplash/Clement Falize
Zanimljive činjenice vezane za  petak 13.
  • Drevni Kinezi su broj 13 smatrali srećnim
  • Egipćani su verovali da je broj 13 srećan broj. Oni su verovali u život posle smrti, a trinaesta etapa života je bila u vezi sa zagrobnim životom. Ali kako je egipćanska civilizacija polako nestajala sa njom je nestajalo i verovanje u dobrobit broja 13, a ostalo je podsećanje da broj 13 ima nekakve veze sa smrću.
  • U mnogim zemljama španskog govornog područja petak 13. se smatra srećnim danom, a sreda 13. je nesrećan dan. Čak smatraju da je petak 13. vrlo povoljan datum za rođenje deteta.
  • Petak 13. smatra se nesrećnim danom u zapadnom sujeveru
  • Strah od petka 13. naziva se paraskavedekatriafobija, kao i frigatriskaidekafobija. Postoji i triskaidekafobija, što je abnormalni strah od broja 13.
  • U Brazilu su otišli i korak dalje, ne samo da je petak 13. baksuzan dan nego dobija još na baksuzluku ako padne u avgustu mesecu.
  • Isus i 12 apostola. Ukupno 13 ljudi na tajnoj večeri. Prema biblijskom predanju, Isus Hrist je razapet sutradan. U petak. Neki smatraju da upravo odatle potiče verovanje da 13 gostiju za večerom predstavlja loš znak.
  • Numerolozi smatraju da je broj 12 potpuni broj, pa se 13 ispostavlja kao nepotreban višak – 12 meseci u godini, 12 znakova zodijaka, 12 godina Olimpa, 12 Herkulovih dela, 12 plemena Izraela, 12 plemena Izraela, 12 Isusovih apostola.

Šta se sve loše desilo na petak trinaesti?

Noviju istoriju je lakše dokumentovati. Postoje nesreće koje su se desile baš na petak trinaesti, poput nemačkog bombardovanja Bakingemske palate, 13. septembra 1940. godine.

U petak 13. novembra 1970. godine Bangladeš je pogodio ciklon u kom je stradalo više od 300.000 ljudi.

Poznati američki reper Tupak Šakur ubijen je 13. septembra 1996. godine.

Italijanski kompozitor Đoakino Rosini preminuo 13. novembra 1868. godine. Njegova biografija svedoči o tome da je broj 13 i petak smatrao nesrećnim.

Vekovima ranije, tačnije 1307. godine, događaji od jednog petka, 13. oktobra, doprineli su da ovaj dan izađe na glas najzloslutnijeg u godini.

Naime, pod pritiskom pape, francuski kralj Filip IV je uhapsio stotine vitezova templara zbog verskih optužbi. Jasno je da su njegovi postupci bili posledica moći koja je poslužila kao manevar da se diskredituje verski poredak, i kao izgovor da se kralj oslobodi određenih dugova. Pre nego što je jedan od najpoznatijih među njima, Jacques de Molay , spaljen na lomači ispred katedrale Notre Dam u Parizu, prokleo je sve koji su učestvovali u zaveri. Goreći u mukama, „obećao“ im je nesreću, odnosno lošu sreću.

Od tog petka više niko nije ravnodušan na petak trinaesti.

Da li znate kako je Lidl dobio ime?

Preuzmite android aplikaciju.