Peta pobeda Grčke u senci povrede Janisa Adetokumba

Košarkaši Grčke rutinski su ostvarili i petu pobedu na ovogodišnjem Evrobasketu, pošto su rezultatom 90:69 savladali Estoniju. Grci su zadržali maksimalan učinak i potvrdili prvo mesto u grupi C, ali će biti zabrinuti zbog povrede prve zvezde Janisa Adetokumba.

Adetokumbo je ponovo bio najbolji pojedinac meča, ali je na terenu proveo manje od 20 minuta zbog povreda sa kolenima.

Igrač Milvoki baksa nije igrao gotovo čitavo drugo poluvreme, u nekoliko navrata je snimljen kako na kolenima drži kese sa ledom, a lekari nacionalnog tima su mu tokom boravka na klupi pregledali i skočni zglob koji je izvrnuo prilikom jednog doskoka.

Dok je bio na terenu, Janis je postigao 25 poena (9/10 iz igre, 1/1 trojke, 6/7 slobodna bacanja), uhvatio pet skokova i podelio četiri asistencije. To je sve bilo dovoljno za indeks 31 i sada svi u Grčkoj očekuju preglede i vesti u kakvom stanju su mu kolena.

„Heleni“ su na krilima Adetokumba odmah napravili ogromnu seriju i brzo slomili otpor Estonaca. Poveli su 8:0 na samom startu, da bi na kraju prve četvrtine rezultat iznosio 27:21. Do poluvremena je razlika već bila +15 i šanse za Estoniju nije bilo.

Ekipa Dimitrisa Itudisa je i u trećoj deonici bila ubedljiva, dok je rival tek u poslednjem kvartalu uspeo da ublaži poraz.

Osim Janisa, samo je Kostas Slukas imao dvocifren učinak i duel je završio sa 11 poena, dok je Nik Kalates stao na devet.

Na drugoj strani, najbolji je bio Sim-Sander Vene koji je postigao 16 poena, Ker Krisa je dodao 12, dva više od Janarija Jesara i Kristjana Kitsinga.

Grčka je bez poraza overila prvo mesto u grupi C i sada u Berlin putuje kao jedan od favorita za samu završnicu, a tamo je očekuje najverovatnije Češka Republika.