Upravljanje nivoom šećera u krvi počinje čim se probudite. Od onoga što jedete do načina na koji se krećete, vaše navike mogu imati veliki uticaj na stabilnost vašeg šećera u krvi tokom dana.
Zdrav nivo šećera u krvi može pomoći u održavanju konzistentnijeg nivoa energije, boljeg raspoloženja, boljeg fokusa i još mnogo toga. S druge strane, oštri skokovi i padovi šećera u krvi mogu dovesti do umora, gladi, razdražljivosti i većeg rizika od hroničnih bolesti poput insulinske rezistencije i dijabetesa.
Pijte dovoljno vode
Jedna od najjednostavnijih, ali najefikasnijih stvari koje možete da uradite za nivo šećera u krvi je da započnete dan čašom vode. Preporučljivo je popiti jednu do dve čaše, što pomaže u razblaženju viška glukoze u krvi, podržavajući bubrege u izlučivanju šećera i stabilizujući nivo šećera u krvi tokom celog dana.
Jedite doručak bogat proteinima i vlaknima
Obično smo ujutru osetljiviji na ugljene hidrate, tako da započinjanje sa opcijom sa nižim sadržajem ugljenih hidrata koja je bogata proteinima i vlaknima može biti od pomoći onima sa dijabetesom. Istraživanja pokazuju da početak dana obrokom sa nižim sadržajem ugljenih hidrata ne samo da pomaže u održavanju jutarnjeg nivoa šećera u krvi pod kontrolom, već pruža trajne prednosti tokom celog dana, što dovodi do bolje kontrole šećera u krvi posle ručka i večere.
Ograničite unos kofeina
Neka istraživanja pokazuju da unos kofeina, posebno preko 250 miligrama dnevno (oko 2,5 šoljice kafe), može privremeno da podigne nivo šećera u krvi. Kofein stimuliše oslobađanje hormona poput adrenalina, koji stimuliše jetru da oslobađa glukozu i podiže šećer u krvi.
Da biste smanjili potencijalne skokove, obavezno popijte jutarnju šolju uz uravnotežen obrok i razmislite o ograničavanju količine koju imate.
Fizička aktivnost
Uključivanje fizičke aktivnosti u vašu jutarnju rutinu može biti brz i efikasan način da podržite zdrav nivo šećera u krvi. Pokret aktivira vaše mišiće da koriste glukozu za energiju, smanjujući količinu koja cirkuliše u vašem krvotoku. Vaš jutarnji pokret ne mora da bude intenzivan – jednostavno istezanje, joga ili brza šetnja mogu da naprave primetnu razliku. Istraživanja takođe podržavaju ovo, pokazujući da vežbanje umerenog intenziteta ubrzo nakon jela može smanjiti nivo glukoze nakon obroka.
Večerajte rano
Da biste postigli zdraviji nivo šećera u krvi kada se probudite ujutru, fokusirajte se na svoju večernju rutinu. Večera pre 19 sati ili najmanje dva do tri sata pre spavanja može pomoći vašem telu da smanji nivo glukoze nakon obroka pre nego što se smirite. Neka istraživanja to podržavaju, pokazujući da ranije vreme za večeru može poboljšati ukupnu kontrolu šećera u krvi.
Izgubite višak kilograma za nedelju dana: Moguće je ako pratite ove savete
Preuzmite android aplikaciju.