Када ће вам рачунар престати да ради? Будите сигурни да је питање “када”, а не “да ли”. Иако не можете да знате тачан датум, овде су све вештине које би требало да знате како бисте били спремни.

Најважнији део вашег рачунара, под претпоставком да хардвер неће трајати заувек, јесте ваши подаци.
Како заменити хард диск или SSD?
Складишни диск је место где се налазе сви ваши подаци. Ако желите више простора за складиштење или тренутни диск престане да ради, мораћете да га замените. Ово је један од основних корака у одржавању рачунара.
Срећом, замена диска је релативно једноставна. Све што вам је потребно за замену складишног диска на већини десктоп и лаптоп рачунара јесте шрафцигер (и, наравно, заменски диск). Најновији рачунари користе М.2 SSD дискове, који се мењају слично као стари гејминг кертриџи. Старији SATA дискови захтевају причвршћивање шрафовима на носаче, али је сам поступак једноставан – само их повежите са кабловима за напајање и податке.
Ево лоших вести: неки од најновијих и најмодернијих лаптопова не дозвољавају приступ унутрашњости, па сте ограничени на складиште које сте добили из фабрике, слично као код телефона или таблета. Да бисте то избегли, бирајте моделе који омогућавају једноставне надоградње.
Како направити резервну копију и вратити партицију?
Ово је сложенији део заштите података. Можете подесити систем за бекаповање који прави копије ваших фајлова и програма на секундарни диск или користити cloud решење за додатну сигурност. Међутим, једини начин да заиста “сачувате” рачунар јесте бекаповање примарне партиције складишног диска. То укључује оперативни систем, програме, фајлове и подешавања.
Прављење резервне копије партиције на други диск ствара готово савршену копију ваших података, онакву каква је у тренутку прављења бекапа. Ово је најлакши начин да сачувате све што имате на рачунару и касније вратите без икаквих сметњи. Процес може трајати неколико сати, у зависности од количине података, али нема бољег начина да осигурате мир.
Бекаповање партиција може бити споро и компликовано – није исто што и једноставно премештање фајлова на USB. Али то је најпоузданији метод локалног бекаповања и одлична вештина ако желите да избегнете катастрофални губитак података.
Како поставити непрекидно напајање (UPS)?
Наравно, најбољи начин да заштитите податке јесте да их никада не изгубите. Вероватно већ користите продужни кабл са пренапонском заштитом, али ултимативна заштита од проблема са струјом јесте непрекидно напајање (UPS).
UPS је у суштини велика батерија која се стално пуни и директно напаја ваш рачунар. Пошто ваш рачунар добија струју из батерије, а не из кућног електричног система, кратки нестанци струје или пренапони не могу га оштетити. Као додатни бонус, добијате неколико минута (обично до 30) да сачувате свој рад и сигурно угасите рачунар.
Најбоље од свега, постављање UPS-а је изузетно лако. Само прикључите UPS у струју, а затим рачунар у UPS – и то је то.
Како подесити енкрипцију?
Шта ако вас не брине физичка сигурност вашег рачунара, већ желите да заштитите своје фајлове од радозналих погледа? Тада је енкрипција права опција за вас. Иако енкриптовани подаци нису апсолутно непробојни, у већини случајева нуде довољно висок ниво сигурности.
Wиндоwс има уграђени систем енкрипције под називом BitLocker, који је најлакши начин за енкрипцију података на рачунару. Постоје и друге опције ако желите озбиљнију заштиту, већу брзину или нешто што је лакше преносиво.
Како користити VPN?
Без обзира на то колико сте обезбедили рачунар, и даље сте рањиви када сте повезани на интернет. Шта ако ваш интернет провајдер или држава ограничава сајтове које можете посећивати или прати вашу активност? Шта ако не верујете мрежи на коју сте повезани? Решење за вас је VPN.
VPN(Виртуелна приватна мрежа) преусмерава ваш интернет саобраћај кроз удаљени сервер, чиме блокира локалну мрежу од било каквог надгледања. Такође вам омогућава да претражујете интернет као да сте на другој локацији – ако се повежете на VPNсервер у Калифорнији, изгледаће као да претражујете интернет из Калифорније, без обзира на вашу стварну локацију.
Постоји много VPN сервиса, а сваки је специјализован за нешто друго – додатну приватност, већу брзину или лакше коришћење. Сви они захтевају одређени ниво поверења и техничко подешавање.
Veštačka inteligencija oseća? Istina o njenim reakcijama na stres i tugu će vas šokirati
Преузмите андроид апликацију.