Одлука да се иде на дијету није нимало лака, а стручњаци тврде да ни она није претерано корисна. Наиме, истраживања показују да за огромну већину људи дијета не функционише и да се након неког времена килограми враћају.
Драстична промена ваше исхране да бисте изгубили тежину понекад може донети више штете него користи. Али то не значи да је промена исхране лоша одлука. Без обзира да ли се осећате лоше или немате енергије, да ли једете превише јер сте тужни или вам је досадно, исхрана у великој мери доприноси како физичкој кондицији, тако и менталном здрављу.
Међутим, стручњаци кажу да је кључно да се не заваравате и да циљ не би требало да буде мршављење. Препоручују ових пет промена које ће свакако допринети здравијем односу према храни.
Додај, не одузимај
Људи ће се лакше држати одлуке ако то не значи одузимање навике, већ њено додавање, показало је истраживање. Уместо да се фокусирате на уздржавање од разних слаткиша, додајте поврће у сваки оброк и једите барем једно воће сваки дан. Ако и ви запишете своје навике, чиниће вам се да ћете лакше испунити циљ. Идите полако, ништа не треба да се дешава одмах и сваки дан. Идеја је да се додају хранљиве намирнице у сваки оброк или ужину уместо да се нешто избаци. Зато немојте престати да једете чипс или колачиће које волите, већ их комбинујте са храном која ће вас лако заситити, као што су гвакамоле или путер од кикирикија. Једите свој омиљени комад меса са зеленим лиснатим поврћем и додајте мало спанаћа у јаја за доручак.
Пити воду
Вода је једноставан додатак који може у великој мери утицати на ваше здравље. Блага дехидрација је повезана са умором, нижом мотивацијом и гастроинтестиналним проблемима као што је затвор. Такође може допринети већем ризику од инфекција уринарног тракта, високог крвног притиска, срчаних болести и можданог удара. Стручњаци саветују да пијете између два и три и по литра воде дневно, а ако вежбате и више. Ако нисте од оних који су тога свесни у сваком тренутку, стручњаци саветују да поред кревета држите флашу воде и попијете неколико гутљаја одмах након буђења, попијете шољицу чаја после или уместо кафе, попијте чашу воде после прања зуба.
Једите више влакана
Наше тело не може да свари влакна и научници су их дуго сматрали бескорисним елементом у храни док се није открило да влакна хране добре бактерије у нашем дигестивном тракту, што директно утиче на многе телесне процесе, од расположења до имунолошког система. Захваљујући влакнима, тело спорије вари хранљиве материје и дуже се осећамо сити. Сваке недеље припремите један нови рецепт. Заиста није тешко држати се ових одлука, а такође је и забавно. Стручњаци тврде да су људи који више кувају код куће, а мање једу вани генерално здравији, имају боље односе и јачи осећај културног идентитета. Уживајте у храни коју сте припремили, немојте јести у журби и са укљученим телевизором.
Водите дневник како се осећате
Уместо да грчевито бројите калорије, пратите како се осећате после сваког оброка. Запишите шта, када и колико сте отприлике јели, колико сте били гладни пре и како сте се осећали после. Обраћање пажње на глад доводи до мањег стреса и опште већег задовољства. Слушајте колико сте гладни, али је подједнако важно да не бринете о величини порције или броју калорија.
Уживање у храни
Ниједна промена у исхрани не би требало да буде оптерећење или да се осећате лоше. У супротном, таква промена неће бити одржива. На пример, немојте се терати да једете поврће које не волите; не очекујте да ћете одједном постати одличан кувар, поготово ако вам радни дан траје дуго, а кући се враћате исцрпљени; немојте се поливати водом ако имате жељу да попијете сок. Фокусирање само на хранљиве елементе хране, без икаквог уживања, дугорочно није корисно.
Преузмите андроид апликацију.