Početna > Sport > Košarka
Košarka

Pešić: Niko nije protiv ABA lige, ali je ona za srpsku košarku prevaziđena

Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić rekao je da je za srpsku košarku ABA liga prevaziđen koncept i da u Srbiji mora da se razmišlja o novom sistemu takmičenja, ali da za to moraju da se izjasne Crvena zvezda i Partizan, prenosi specijalizovani košarkaški sajt.
Foto: Tanjug/ JADRANKA ILIĆ

ABA liga je formirana 2001. godine od strane predstavnika klubova iz BiH, Slovenije, Hrvatske i Crne gore. Kasnije su se i srpski klubovi priključili ligi.

U poslednje vreme se sve češće može čuti to kako sadašnji koncept regionalnog takmičenja nije dobar za razvoj srpskih klubova, a ni celokupne košarke u Srbiji.

Crvena zvezda i Partizan sa budžetima i timovima koje trenutno imaju, u ligi nemaju pravog konkurenta i nekoga ko bi mogao da se umeša u borbu za trofej.

Ranije se znalo da prvak ABA lige dobija specijalnu pozivnicu za ulazak u Evroligu, ali poslednjih godina, u najelitnije evropsko košarkaško takmičenje ulazi tim koji plati tu istu pozivnicu, bez obzira da li je osvojio ligu ili nije.

Postavlja se pitanje: Da li je takva ABA liga sada potrebna srpskim klubovima?

Pešić: Mora da se gleda korist i za srpsku košarku

O svemu tome je u poslednje vreme često govorio Svetislav Pešić, koji je jedan od zagovornika jake domaće lige kao jednom od preduslova za razvoj srpske košarke.

Toj temi je pažnju posvećivao i 2001. godine, u razgovoru za magazin Trener, kada je prvi put postao selektor, tada Jugoslavije.

„Ne treba da razmišljamo o bilo kakvim regionalizacijama. Bićemo onoliko jaki koliko se sami organizujemo“, rekao je tom prilikom Pešić.

Potom je 2008. rekao da niko u Srbiji nema zaveru protiv Jadranske lige, ali da mora da se gleda korist i za srpsku košarku.

23 godine nakon osnivanja ABA lige ima isto mišljenje, ali su se okolnosti u međuvremenu promenile.

„I dalje smatram da je vrlo važno da se kaže – niko nije protiv ABA lige ili ukidanja ABA lige. Može i dalje da postoji i treba da postoji, u zavisnosti od potreba klubova na prostorima bivše Jugoslavije. Što se Srbije tiče, uveren sam da je za našu košarku ABA liga prevaziđena i da smo od te košarke sa aspekta interesa i napretka klubova profitirali. Ne možemo da kažemo da je ABA liga bila pogrešno rešenje. Međutim, to su vremena koja su prošla. Sada u Srbiji moramo da razmišljamo o novom sistemu takmičenja“, rekao je Pešić.

Da bi došlo do promene sistema takmičenja, klubovi će morate da se izjasne rekao je selektro Srbije.

„Usko gledano, da bi se postigao uspeh, važno je da se vrši njihova dobra selekcija. Drugo je pronaći adekvatnu metodiku treninga igrača koje smo selektirali. Kada govorim o tome, ne mislim samo na selekciju reprezentacije, već i za klubove. Znači dve stvari – kakva je selekcija i kakva je primenljiva organizacija treninga – od toga će zavisiti napredak igrača i napredak srpske košarke. Ukoliko nemamo primenjiv sistem takmičenja na ukupan razvoj, ne možemo da napredujemo. Ni igrači, ni klubovi. Treba da se opredelimo šta želimo – samo dva naša kluba u poslednjih 15 godina su redovni učesnici evropskih takmičenja. Nijedan klub Košarkaške lige Srbije ne igra evropsko takmičenje. To je godinama unazad tako. Da bi došlo do promena sistema takmičenja, klubovi moraju da izraze interes za to, a Košarkaški savez Srbije interes treba da pretvori u strategiju i pravila.”

Jedan uslov mora da se ispuni, odnosno – bez njega ne može. Sve to je u vezi i sa strukturom današnje Evrolige.

„Ako Crvena zvezda i Partizan ne žele da igraju Superligu Srbije, profesionalnu domaću ligu, onda od toga nema ništa. Zašto oni? Zato što su vodeći klubovi i jedini koji u kontinuitetu igraju evropska takmičenja. Ako bi oni kroz novoformiranu Superligu dobili prohodnost u Evroligu, onda bi i jedni i drugi počeli da razmišljaju o tome da igraju i domaću profesionalnu ligu. Problemi su što se i Crvena zvezda i Partizan sve više i više oslanjaju na strane igrače. To u perspektivi nije dobro, ne samo ukupno za reprezentaciju i košarku, već ni za njih same“, zaključio je Svetislav Pešić.

Od ukupno 16 timova u takmičenju, zanimljiva činjenica jeste da ove godine u ABA ligi učestvuje šest srpskih klubova, najviše od osnivanja.

Đoković: Mari donosi drugi pogled na moju igru, ne verujem da se Siner namerno dopingovao

Preuzmite android aplikaciju.