Почетна > Нови Сад

Нови Сад

Пензионери, спремите се за бању: држава плаћа лечење и одмор, пријаве крећу од овог датума

Након 15. јануара у Удружењу пензионера Новог Сада и у месним организацијама у граду биће могуће поднети захтев за одлазак у бању о трошку Републичког ПИО фонда.
Фото: halobeba

Како је за „Дневник“ рекла председница Удружења пензионера Новог Сада Милена Жарковић, за пријаву ће бити потребно донети последњи чек од пензије.

– Чекамо да Републички ПИО фонд објави оглас за подношење пријава пензионера за упућивање на бесплатну рехабилитацију, што би требало да се деси 12. јануара. Очекујемо велико интересовање новосадских пензионера, као и претходних година. Прошле године је било издвојено више новца и услови су били другачији. Претпрошле године граница је била 39.850 динара, док је прошле године тај износ износио 50.683 динара. Прошле године пријавило се 1.823 пензионера, а у бање је из Новог Сада отишло 990 њих. Важно је напоменути да пензионери из Војводине, као и ранијих година, имају право да бирају две бање у Војводини и једну у Србији. По досадашњим искуствима, најчешће су се одлучивали за Кањижу и Бању Јунаковић у Апатину, али су посећивали и Сокобању, Пролом Бању, Бању Ковиљачу и друге – казала је Милена Жарковић.

Она је додала да ће одмах по објављивању огласа Удружење пензионера бити спремно за прикупљање документације, која се даље прослеђује ПИО фонду, који доноси коначну одлуку о томе да ли пензионери испуњавају услове за бесплатну рехабилитацију.

Шанса за 22.090 пензионера

Сходно опредељеним средствима и просечним ценама у бањским лечилиштима за ову годину, процењује се да ће на бесплатан опоравак у неку од бања Србије по овогодишњем огласу бити упућено 22.090 корисника пензија, колико износе укупно пријављени расположиви бањски капацитети.

На прошлогодишњи оглас Фонда ПИО пријавило се 68.528 пензионера, а у бање је упућено 22.098 корисника.

Подсећамо да се, у складу са Правилником о друштвеном стандарду корисника пензија РФ ПИО, ранг-листе утврђују на основу броја бодова, који се добијају према висини пензије, броју година стажа осигурања и броју година коришћења пензије. Додатне бодове остварују корисници права на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица, као и корисници породичне пензије који су то право остварили као деца која нису способна за самосталан живот и рад.

Управни одбор Републичког фонда ПИО је 5. јануара 2026. године одржао седницу на којој је донео одлуку о трошковима рехабилитације корисника пензија и цени смештаја пратиоца, по установама и по дану боравка, како би оглас за подношење пријава могао да буде објављен 12. јануара. Поред тога, на истој седници донете су и одлуке о трошковима финансирања осталих видова друштвеног стандарда.

Сабор, пакети солидарности

Посебним одлукама Управног одбора Фонда, у 2026. години биће обезбеђена средства и за друге видове друштвеног стандарда. За организацију и спровођење регионалних и годишње манифестације Сабора пензионера – олимпијаде спорта, здравља и културе трећег доба, биће издвојено 32,6 милиона динара. За пакете солидарне помоћи и трошкове њихове дистрибуције опредељено је 272,9 милиона динара. За финансирање развоја социјалног дијалога и међународних активности предвиђено је 10 милиона динара, док је за међугенерацијску солидарност и друштвену инклузију корисника пензија планирано 74 милиона динара.

Финансијским планом РФ ПИО за 2026. годину, за друштвени стандард корисника пензија планирана су средства у висини до 0,15 одсто изворних прихода Фонда, односно 1,6 милијарди динара, што је за 170 милиона динара више у односу на претходну годину. Новим Правилником о друштвеном стандарду, донетим почетком децембра 2025. године, предвиђено је да се 74 одсто ових средстава, односно 1,16 милијарди динара, издваја за бесплатну рехабилитацију у здравствено-стационарним установама и бањско-климатским лечилиштима, док ће преосталих 26 одсто, односно 407,3 милиона динара, бити распоређено на остале видове друштвеног стандарда.

Новина у Правилнику је и проширење списка установа у које корисници могу бити упућени на рехабилитацију, а међу њима је и Специјална болница за рехабилитацију „Пролом Бања“ – ПЦ Куршумлијска Бања.

Вече посвећено Ђорђу Балашевићу у Герили

Преузмите андроид апликацију.