Papirne i bambusove slamke nisu idealna zamena za plastiku, jer sadrže takozvane večne hemikalije – PFAS, pokazalo je najnovije istraživanje koje prenosi NBC.
Naučnici su nedavno u Belgiji testirali desetine slamki iz supermarketa, maloprodajnih objekata i restorana brze hrane u zemlji i otkrili da većina sadrži sintetičke hemikalije koje se koriste u proizvodnji različitih proizvoda, jer su otporne na mrlje, masnoće i vodu.
Kako se navodi u istraživanju, analizirano je 39 različitih robnih marki slamčica napravljenih od papira, bambusa, stakla, nerđajućeg čelika i plastike.
Utvrđeno je da 27 sadrži PFAS, ali su koncentracije niske. PFAS, skraćenica za za per i poli fluoroalkil supstance, često se nazivaju „večne hemikalije” jer se gotovo trajno zadržavaju u vazduhu, vodi i zemljištu.
Često se otkrivaju u omotima za hranu, kozmetici, tepisima, nameštaju i tekstilu kao što su kabanice ili odeća za vežbanje.
Od testiranih slamki papirne su najverovatnije sadržale PFAS, a hemikalije su otkrivene u 18 od 20 robnih marki slamčica.
Četiri od pet uzorkovanih bambusovih slamki takođe su sadržale ove hemikalije, što je više u odnosu na tri od četiri plastične slamke i dve od pet staklenih slamki.
Svih pet analiziranih slamki od nerđajućeg čelika nisu bile bez PFAS.
NBC prenosi da su prethodna istraživanja u Americi već otkrila hemikalije u papiru i drugim slamkama na biljnoj bazi, kao i među mnogim drugim vrstama posuđa i ambalaže.
Inače, izloženost ovim supstancama, kako se navodi, može da bude štetna po zdravlje, ali stručnjaci se još ne izjašnjavaju o tome. Kako je izjavio Timo Grofen, autor ove studije i ekološki naučnik sa Univerziteta u Antverpenu, nije jasno da li proizvođači slamki koje su testirane namerno dodaju PFAS kao vodootporni premaz.
Postoji mogućnost da su se hemikalije našle slučajno u slamkama tokom proizvodnje ili u slučaju bambusovih da je reč o biljkama koje su uzgajane u kontaminiranom zemljištu.
SAD: Privatne kompanije u septembru zaposlile samo 89.000 novih radnika
Preuzmite android aplikaciju.