Почетна > Свет
Свет

Папа завршио посету Монголији, за многе тај пут је порука Кини

Поглавар Римокатоличке цркве, папа Франциско данас је завршио историјско путовање у Монголију, чија је главна сврха била да посети малу католичку заједницу у тој азијској земљи, али које је попримило међународне конотације због његових порука суседној Кини о слободи вере.
Фото: Танјуг/AP Photo/Andrew Medichini

Папа је завршио своју петодневну посету отварајући Кућу милосрђа, вишенаменски објекат за пружање привремене здравствене неге најугроженијим становницима у главном граду Монголије, као и бескућницима, жртвама породичног насиља и мигрантима.

Смештена у преуређеној школи, Кућа милосрђа је замисао врховног монголског католичког свештеника, италијанског кардинала Ђорђа Маренге, и требало би да служи као нека врста средишње добротворне организације која координира рад католичких мисионарских институција и локалних волонтера.

„Прави напредак нације не мери се економским богатством, а још мање улагањем у илузорну моћ наоружања, већ њеном способношћу да осигура здравље, образовање и целокупни развој својих људи“, рекао је папа.

Он је такође рекао да жели да разбије „мит“ да је циљ католичких институција да верски преобрате људе.

Будистичка Монголија има само 1.450 католика у популацији од 3,3 милиона људи.

Монголија је била део Кине до 1921. године, а папино путовање било је обележено алузијама или апелима на суседну суперсилу и њену комунистичку власт с којом Ватикан има проблеме у односима, пренео је Ројтерс.

На крају недељне мисе упутио је поздраве Кини, називајући њене грађане „племенитим“ народом и тражећи од католика у Кини да буду „добри хришћани и добри грађани“.

У суботу, речима за које се чинило да су усмерене на Кину, а не на Монголију, Франциско је рекао да владе немају разлога да се боје Католичке цркве јер она нема неки политички план. Пекинг покушава да искорени стране утицаје и наметне послушност Комунистичкој партији, оцењује британска агенција.

Кинески устав јемчи верске слободе, али последњих је година влада пооштрила ограничења религијама које сматра изазовом ауторитету странке.

Фраза коју је папа употребио у недељу, „добри хришћани и добри грађани“, једна је од фраза коју Ватикан често користи покушавајући да увери комунистичке владе да би давање више слободе католицима само помогло друштвеном и привредном напретку њихових земаља.

Netanijahu zatražio deportaciju Eritrejaca iz Izraela

Преузмите андроид апликацију.