Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад Србија

Панел дискусија на тему „Синергија науке и привреде – улога и допринос Научно-технолошког парка“ (ФОТО)

Данас је са почетком од 14 часова, у амфитеатру Научно-технолошког парка Нови Сад, почела панел дискусија на тему “Сингерија науке и привреде – улога и допринос Научно-технолошког парка”.
Фото: Војводина уживо
Панел дискусија примарно је посвећена академском развоју Новог Сада од ТМДа до Научно-технолоског парка, али о синергији привреде и науке.

Један од панелиста био је професор доктор Ђорђија Петкоски са Универзитета Вортон из Пенсилваније, који је своје почетке у академској заједници имао баш овде, у Новом Саду, на ФТН-у.

„Ја сам резултат кретања Новог Сада, када смо формирали ФТН у Новом Саду. Ми смо мислили велико „think big”, нисмо хтели само да организујемо нешто ново, већ да искористимо искуство са менторима. Када смо формирали ТМД то је тада био почетак, али одлучан. Направили смо прве Међународне студије из области великих система у Новом Саду. Прво смо направили Међународне студије, а онда смо код Јапанаца тражили опрему. Онда су нам дали једну бараку и онда је лако било да од Холанђана тражимо паре за изградњу зграде. И тако је све почело. То је за вас младе. Ми када смо радили радили смо срцем, нисмо гледали колика нам је плата, већ шта можемо да урадимо за наш факултет, па самим тим и за нас, тада студенте, почетнике. И онда сам отишао у МИТ и тамо сам наставилио све што смо радили у Новом Саду“, рекао је професор Петкоски.

Фото: Војводина уживо

Панел дискусија у НТПу окупила је еминентне саговорнике, медју којима су проф. др Ђорђија Петкоски, предавач у једној од најбољих светских бизнис-школа “Вортон” на Универзитету Пенсилванија и један од водећих светских експерата у области одрживог развоја. Проф. др Дејан Мадић, ректор Универзитета у Новом Саду; проф. др Срђан Колаковић, Факултет техничких наука у Новом Саду; Бошко Вучуревић, председник Привредне коморе Војводине и Небојша Дракулић, директор Научно-технолошког парка Нови Сад.

Модератор скупа је проф. др Бранко Маркоски. Проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка Министарства просвете, науке и технолошког развоја истакла је чињенице о важности науке и њеног развитка.
Фото: Војводина уживо

“Наука нема границе, а синергија привреде и науке је изузетно важна. Држава има стратешке документе у вези са развијањем науке у синергији са привредом. Немојмо заборавити да ће у Београду ускоро почети градња БИО4 кампуса, као и да је Нови Сад место где се налази центар европске изврсности Биосенс Институт”, изјавила је проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Шта је била идеја за започињање рада Научно-технолошког парка у Новом Саду?

“Мисија нам је била да се омогући запосленима на ФТН-у да своје идеје преточе у производ. Затим да омогућимо студентима, да покрену стартуп-ове како не би одлазили у иностранство, а онда смо размишљали како да повежемо докторке студије са привредом”, изјавио је први директор НТ парка проф. др Колаковић.

Бошко Вучевић председник Привредне коморе Војводине на панел дискусији рекао је да је почетком 2018. одржан Сајам науке и привреде који је тада представљао најбољи копчу ове две дисциплине.

“Микро и мала предузећа немају своје развијне центре, за разлику од великих компанија, и ту заправо наступа синергија привреде и науке. Млади и образовани људи са факултета могу да помогну привреди”, изјавио је Бошко Вучевић, председник Привредне коморе Војводине.

Такође, прва Међународна конференција о употреби вештачке интелигенције у медијима у Србији биће одржана у уторак 17. октобра у Новом Саду. Портал Војводина уживо жели да поставља нове стандарде, а као један од начина да покушамо да заинтересујемо читаоце за одређене теме је и организовање прве међународне конференције на тему улоге вештачке интелигенције у медијима – AIMedia2023.
Фото: Војводина уживо

Конференција се одржава у амфитеатру зграде Ректората у Новом Саду, са почетком у 10.30 часова.

Конференцију има за циљ давање одговора на питања у вези са улогом и применом вештачке интелигенције у медијима, а учесници панела су еминентни стручњаци из разних области.

На тему медија и улоге вештачке интелигенције говориће Greg Beitchman (Велика Британија) из „Bloomberga“, Русмир Нефић (Босна и Херцеговина) из „Bloomberg Adria“, Игор Жежељ из Wireless Media Group (WMG) и Бојан Бркић главни и одговорни уредник Euronews Serbia.

На тему коришћења вештачке интелигенције у образовању говориће професор др Ђорђија Петкоски са Вортон универзитета у САД, затим директор Развојног института за вештачку интелигенцију проф. др Дубравко Ћулибрк. О томе да ли се вештачка интелигенција користи у војсци, и како, говориће државни секретар у Министсртсву одбране Србије Немања Старовић. Како светска компанија Континентал, која у Новом Саду запошљава 1000 младих људи развија производе за ауто индустрију коришћењем вештачке интелигенције, говориће руководилац сектора Смарт мобилити Владимир Милосављевић.

Оба панела биће снимљена и постављена на YТ канал портала Војводина уживо, како би сви, који нису били у могућности уживо да прате конференцију могли да погледају и саслушају аргументе експерата из разних области.

Више информација о конференцији можете пронаћи на ai-media.2023.com.

U sredu, 18. oktobra počinje festival Novosadske muzičke svečanosti – NOMUS

Преузмите андроид апликацију.