Iako su državne mere u kratkom roku ublažile negativne uticaje pandemije na zaposlenost i prihode domaćinstava, ovakva pomoć nije obuhvatila zaposlene u sivoj zoni koji su pretrpeli nesrazmerno veći pritisak u odnosu na ostatak radnog stanovništva.
Trenutna kriza je upravo pokazala njihovu ranjivost, smatraju stručnjaci, ali i ukazala na teškoće da se pruži pomoć onima koji rade u neformalnoj sferi ekonomije. Izveštaj “Kovid kriza i siromaštvo: praćenje siromaštva u Srbiji 2021.” pokazuje da veliki broj neformalno zaposlenih radi upravo u sektorima koji su bili u najvećoj meri pogođeni pandemijom, poput ugostiteljstva, ličnih usluga i građevinarstva.
Sarita Bradaš, istraživač Fondacije Centra za demokratiju, objašnjava razloge zbog koji su neformalno zaposleni najranjivija grupa.
“Mogu da ostanu bez posla u bilo kom trenutku, zarade su im daleko niže od ostalih, ne ostvaruju nijedno radno pravo, ni na godišnji odmor, ni na slobodne dane, ne plaća im se prekovremeni rad, nemaju zdravstvenu zaštitu, niti pravo na bolovanje” nabraja Bradaševa, i dodaje da najveći broj takvih radnika radi u poljoprivredi. Za njih važi sve ovo, ali uz to, oni, recimo, nemaju pravo ni na subvencije države.
Srbija je inače rekorder po učešću neformalno zaposlenih, kada se poredi sa evropskim zemljama. Taj problem je ipak moguće zakonski urediti, smatra Bradaševa.
“Treba uvesti rad na privremenim i povremenim poslovima u nekakve okvire, da ti ljudi imaju potpuno jednaka prava kao i oni u radnom odnosu. Potom, zakonski može da se reguliše i rad na određeno vreme tako što bi se uvela i poštovala ograničenja broja onih koji se tako angažuju” naglašava ona, dodajući da ipak postoje i oni poslodavci koji posluju kako treba, kojima je važno da njihovi zaposleni imaju osećaj sigurnosti.
“Prva vrsta sigurnosti je da radnik zna da neće iznenada ostati bez posla, što se neformalno zaposlenima stalno događa. Drugo, oni koji imaju osećaj sigurnosti ujedno su i produktivniji, što pravi poslodavac zna da ceni” navodi ona.
Prema proceni Međunarodne organizacije rada za Srbiju, u osam sektora koji su ozbiljno pogođeni pandemijom više od 700 000 zaposlenih je u neposrednom riziku od gubitka posla.
Preuzmite android aplikaciju.