Почетна > Бизнис
Бизнис

Пандемија пореметила тржиште рада у Србији

Иако су државне мере у кратком року ублажиле негативне утицаје пандемије на запосленост и приходе домаћинстава, оваква помоћ није обухватила запослене у сивој зони који су претрпели несразмерно већи притисак у односу на остатак радног становништва.
Фото: Unsplash/Adam_Winger

Тренутна криза је управо показала њихову рањивост, сматрају стручњаци, али и указала на тешкоће да се пружи помоћ онима који раде у неформалној сфери економије. Извештај “Ковид криза и сиромаштво: праћење сиромаштва у Србији 2021.” показује да велики број неформално запослених ради управо у секторима који су били у највећој мери погођени пандемијом, попут угоститељства, личних услуга и грађевинарства.

Сарита Брадаш, истраживач Фондације Центра за демократију, објашњава разлоге због који су неформално запослени најрањивија група.

“Могу да остану без посла у било ком тренутку, зараде су им далеко ниже од осталих, не остварују ниједно радно право, ни на годишњи одмор, ни на слободне дане, не плаћа им се прековремени рад, немају здравствену заштиту, нити право на боловање” набраја Брадашева, и додаје да највећи број таквих радника ради у пољопривреди. За њих важи све ово, али уз то, они, рецимо, немају право ни на субвенције државе.

Србија је иначе рекордер по учешћу неформално запослених, када се пореди са европским земљама. Тај проблем је ипак могуће законски уредити, сматра Брадашева.

“Треба увести рад на привременим и повременим пословима у некакве оквире, да ти људи имају потпуно једнака права као и они у радном односу. Потом, законски може да се регулише и рад на одређено време тако што би се увела и поштовала ограничења броја оних који се тако ангажују” наглашава она, додајући да ипак постоје и они послодавци који послују како треба, којима је важно да њихови запослени имају осећај сигурности.

“Прва врста сигурности је да радник зна да неће изненада остати без посла, што се неформално запосленима стално догађа. Друго, они који имају осећај сигурности уједно су и продуктивнији, што прави послодавац зна да цени” наводи она.

Према процени Међународне организације рада за Србију, у осам сектора који су озбиљно погођени пандемијом више од 700 000 запослених је у непосредном ризику од губитка посла.

Sunovrat akcija “Tesle” na Frankfurtskoj berzi

 

Преузмите андроид апликацију.