Početna > Biznis
Biznis

Pandemija nije usporila tržište osiguranja

Građani Srbije su od početka pandemije izazvane virusom korona najviše kupovali polise dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja. Na kraju drugog kvartala ove, u odnosu na isti period prošle godine, prodaja te vrste osiguranja povećana je za 18,2 posto što odgovara rastu iz prošle u odnosu na 2019. godinu.
Foto: PrtSc/Udruženje Osiguravača Srbije/YouTube

Time je potvrđen stav osiguravača da najveći potencijal na srpskom tržištu ima dobrovoljno zdravstveno osiguranje. Osnovni razlog je virus korona, jer se i u Srbiji državne zdravstvene ustanove uglavnom brinu o obolelima od korone, dok svi ostali imaju problem da sebi obezbede i najosnovnije preglede i zdravstvenu zaštitu, objašnjava generalni sekretar Udruženja osiguravača Srbije Duško Jovanović.

Kako funkcioniše dobrovoljno zdravstveno osiguranje?

Polise se kupuju u osiguravajućim kućama, s tim što svako sam, za sebe ili članove porodice, bira paket pokrića, odnosno nivo zdravstvene zaštite koji mu je potreban. To može da uključuje i operacije ili lečenje u inostranstvu. Od izabranog paketa zaštite zavisi i cena, a plaćanje polise je mesečno. Osnovni paket je, za osobe do 30 godina, nešto iznad 10 evra mesečno.

Koje su prednosti privatnog zdravstvenog osiguranja?

Najkraće rečeno, to su brza, efikasna i lako dostupna medicinska zaštita, uz mogućnost izbora klinike. Polisa dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja obezbeđuje bolničko i vanbolničko lečenje i podrazumeva momentalni odlazak kod lekara, bez nepreglednih redova i gubljenja vremena. Uz komfor i kvalitet zdravstvene usluge, to je najveća prednost lečenja uz tu polisu, koja obezbeđuje 24-časovnu zaštitu tokom cele godine.

To osiguranje je doživelo ekspanziju na našem tržištu kada su najpre strane kompanije i međunarodne organizacije za zaposlene počele da uplaćuju taj vid osiguranja. Na početku, kao neku vrstu nagrade ili dodatni benefit kojim su želeli da zadrže i nagrade zaposlenog. Danas, to osiguranje sve češće kupuju i pojedinci, koji žele adekvatnu medicinsku zaštitu i negu. Jovanović pojašnjava i da postoje individualne, porodične i kolektivne, odnosno polise za zaposlene u jednoj kompaniji.

Ispostavilo se u praksi da se uz tu polisu značajno smanjuje broj dana provedenih na bolovanju, jer se bolesti otkrivaju u ranim fazama. Inače, građani Srbije, u proseku, za lečenje u privatnim klinikama, godišnje potroše oko 300 evra. Tim novcem se kupovinom polise dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja obezbeđuje najmanje 1 000 evra za pokriće različitih usluga u zdravstvu, dodaje Jovanović.

Epl aminovao pravo na popravku

 

Preuzmite android aplikaciju.