У оквиру обележавања Дана европске баштине Завод за заштиту споменика културе Панчево организовао је дводневну конференцију “Индустријско наслеђе – значај, стање, могућности“ са посебним освртом на 300 година од оснивања Вајфертове пиваре, најстарије пиваре на Балкану. Тим поводом и Друштво конзерватора Србије које ове године обележава пола века постојања, представиће у суботу 24. септембра изложбу фотографија у Фоајеу културног центра Панчева.
Највише старих објеката у Панчеву који данас представљају значајно индустријско и техничко наслеђе налази се на обали Тамиша. Поред Вајфертове пиваре ту су и Свилара, Црвени магацин, провијант магацин, стара железничка станица, водоторањ, јединствене куле близнакиње на ушћу Тамиша у Дунав.
Важан јубилеј 300 година од оснивања најстарија пивара на Балкану дочекује у прилично лошем стању.
„Саграђена је 1722. године и тада је то била једна зграда са две просторије покривене трском у којима се производило пиво. Али даље кроз време за три века она се развијала и била је на том месту до 1977. године када је престала производња пива, али су остали објекти“, рекла је Јасмина Вујовић, дипл.инж.арх. Завод за заштиту споменика културе у Панчеву.
Већина објеката је девастирана, поготово након великог пожара који је избио пре скоро две деценије. У функцији је остала летња башта која се налази на истом месту као некада. Панчевци би волели да се овај објекат спаси од даљег пропадања. Ове године град је издвојио средства за статичку експертизу како би се приступило статичкој санацији, а у Заводу за заштиту споменика културе Панчево кажу да би стара пивара могла у будућности да се користи као пословни простор или за разне туристичке и културне садржаје. Једна од идеја је и да овде буде филмски центар, с обзиром на то да су многи филмови управо снимани у овом делу града.
„Намера нам је била да укључимо представнике различитих институција, стручњаке из науке и конзерваторе. Да отворимо ту тему и дамо допринос ономе што се ради на нивоу града, а тиче се пре свега Вајфертове пиваре“, саопштила је Гроздана Миленков в.д.директора Завода за заштиту споменика културе у Панчеву
Циљ конференције организоване у Панчеву поводом Дана европске баштине је да укаже на значај, вредности и потенцијале индустријског наслеђа и да се сагледа његово тренутно стање.
„Ту је било сарадње и са Покрајинским заводом како би смо утврдили заједничке критеријуме око заштите појединих врста наслеђа као што је ово хидротехничко наслеђе приказано на изложби у сали „Аполо“ у Панчеву“, изјавила је др Мирјана Ђекић, Покрајински завод за заштиту споменика културе.
У оквиру Дана европске баштине у фоајеу Културног центра Панчева Друштво конзерватора Србије представља изложбу фотографија 50 конзерватора, а повод је и обележавање пола века од оснивања овог друштва.
Преузмите андроид апликацију.