Ugovor o zajmu za pametna brojila potpisan između Elektrodistribucije Srbije i EBRD-a vredan 40 miliona, otvorio je pitanje da li će četiri domaće firme ovoga puta moći da učestvuju na tenderu. Ili, ipak ne. Odnosno, da li će uslovi novog, javnog poziva biti takvi da naša preduzeća koja se bave ovim poslom ponovo neće moći ni da mu privire kao što je ranijih godina bio slučaj kada je na EBRD tenderu francuska firma dobila ovaj unosan posao. Međutim, on je propao i ugovor je raskinut 2016. godine.
Srpski proizvođači pametnih brojila preduzeća „Meter i kontrol”, EVG „Mikroelektronika sitel” i „Enel” odavno ove uređaje proizvode i izvoze u region, ali i u Švajcarsku i zemlje Evropske unije, pa je pitanje zašto ovaj kredit ne bi i njima bio od koristi. Tim pre što bi se na ovaj način očuvala domaća radna mesta, porezi i doprinosi platili u zemlji, osnažila domaća privreda i ojačao izvozni potencijal zemlje. Dakle, korist bi imala srpska privreda što bi trebalo da bude imperativ svake države, pogotovo u okolnostima pandemije.
Razlog zbog čega ni zajedno ni pojedinačno ova četiri proizvođača pre sedam godina nisu mogla da priđu tenderu, jeste to što je jedan od uslova bio da godišnji promet firme bude između 30 i 40 miliona evra, što je za njih bilo teško ostvarljivo i što ih je automatski diskvalifikovalo.
Nedavno potpisan ugovor sa EBRD-om je ukupne vrednosti 80 miliona evra, ali se 40 miliona sada izdvaja samo za prvu fazu koja predviđa zamenu 205 000 brojila, što je za srpske kompanije posao koji, kako kažu, mogu lako da završe, jer su im kapaciteti za proizvodnju znatno veći. Prva A-1 faza podrazumeva pored nabavke i instalaciju sistema i softvera što bi trebalo da bude završeno do 2025. odnosno 2027. godine, objasnio je direktor poslovnog sistema „Elektrodistribucije Srbije” (EDS) Saša Stefanović prilikom potpisivanja ugovora.
O početku prodaje Eplovih satova u Srbiji pročitajte ovde.
Preuzmite androidaplikaciju.