Početna > Biznis
Biznis

Pad tražnje za malinom na svetskom tržištu

Kriza na tržištu i pad tražnje definitivno se odražava i na plasman srpske maline na stranim tržištima i nema nagoveštaja da će se situacija ubrzo promeniti, smatraju stručnjaci. Nedavno je objavljeno da je i pored pada količina koje su izvezene za 33 odsto (u prvih osam meseci) u odnosu na 2021. vrednosno ostvaren veći prihod zbog više otkupne cene tog voća.
Foto: Unsplash/rabbit_in_blue

Ovo, međutim, za malinare nije nimalo obećavajuće stanje budući da je tržište nepredvidivo dok su znatne količine i dalje uskladištene u hladnjačama. Neki od njih, prema informacijama sa terena, i dalje čekaju isplatu za predato voće.

Mada su se u medijima mogle čuti različite informacije pa i da je u Srbiji u ovoj sezoni proizvedeno 90.000 tona maline, dr Aleksandar Leposavić, jedan od vodećih stručnjaka iz Instituta za voćarstvo u Čačku, rekao je da je ovogodišnji rod bio oko 45.000 tona, a da je trenutno situacija takva da velike količine neprodate maline i dalje stoje u hladnjačama. Kako objašnjava, razlog je to što je na svetskom tržištu primetan pad tražnje zbog energetske krize i straha kupaca od budućih dešavanja.

„Sve ovo utiče na tržište i trenutno se slabije plasiraju i malina i kupina. Samo u Americi postoji višak smrznute kupine na zalihama za pet odsto i maline za osam. Nema nagoveštaja da će se nešto menjati“ naglašava Leposavić. Prema njegovim rečima, mnogo veći problem je što je došlo do uprosečavanja kvaliteta maline iz Srbije, zbog višegodišnjeg odsustva strategije u proizvodnji i plasmanu.

Napominje da je razlog tome što su uvedene neke sorte koje nemaju tu osobinu da daju vrhunski kvalitet kakav smo imali u ranijem periodu. Kvalitet „srpske maline” po čemu smo duži niz godina bili prepoznatljivi je što smo na svetsko tržište izvozili 95 odsto ovog voća vrhunskog kvaliteta i svega pet odsto prosečnog.

„Ovo nažalost više nije slučaj, kvalitet je zbog svih ovih razloga počeo da pada da bi došli do toga da sada isporučujemo 80 procenata maline vrhunskog kvaliteta i 20 prosečnog. Isto to kupci mogu da nabave i u Poljskoj i u drugim zemljama koje proizvode malinu a do sada nisu mogle da se pohvale nekim kvalitetom. Istovremeno, takva malina kod njih se može nabaviti po nižim cenama“ navodi Leposavić.

Kako kriza utiče na pad kvaliteta namirnica?

Preuzmite android aplikaciju.