Početna > Novi Sad > Aktuelno

Aktuelno Novi Sad

Ovonedeljna dešavanja u Novom Sadu

Još samo nedelju dana je ostalo do kraja meseca februara. Dešavanja su brojna i ove nedelje, kupite svoje karte na vreme.
Foto: PrtSc/Instagram/novisad.nekadisad

Evo šta se dešava ove nedelje u Novom Sadu:

Novosadska premijera animiranog filma Princeza koju je oteo zmaj koji otima princeze 23. februara
Foto: Promo

Porodična zabava u kojoj će uživati i deca i roditelji zakazana je za nedelju, 23. februar u 17 časova u bioskopu Arena Cineplex.

Novosadska premijera animiranog filma „Princeza koju je oteo zmaj koji otima princeze“ donosi mnogo smeha, besplatnu kreativnu radionicu za decu, poklon poster i druženje sa glumcima.

Ulaznice su u prodaji.

Crtać zbog kojeg će se deca smejati, a roditelji još više, Novosađani će imati priliku da pogledaju pre svih u bioskopu Arena Cineplex. U nedelju, 23. februara od 16 časova predviđena je besplatna radionica za decu u holu bioskopa uz Papirno pozorište kada će deca i sama imati priliku da glume, od 16.30 časova zakazano je druženje sa glumcima koji su pozajmili glasove likovima, a premijerna projekcija počeće u 17 časova. Svako dete dobiće poster, a gosti Arena Cineplex među kojima će biti glumac Stevan Piale, dvojac iz Državnog posla Nikola Škorić i Dimitrije Banjac i Nikola Nemešević Nemeš potpisivaće postere u holu bioskopa pre projekcije.

U ovoj modernoj bajci, Mina – svojeglava mlada princeza, prkosi kraljevskoj tradiciji i sama sebi bira muža, svog najboljeg prijatelja, Ronana. Međutim, kada se na njihovom venčanju iznenada pojavi legendarni zmaj i otme Minu, kralj obećava presto i ruku svoje kćeri onome ko je izbavi.

Ronan će se susresti sa mnogim preprekama na putu da spasi Minu, ali i steći prijatelje koji će mu u tome pomoći. Za to vreme, Mina pokušava sama da pronađe izlaz iz čarobnog zamka. Ko će prvi stići do princeze i osvojiti kraljevstvo?


Ciklus SVET DIGITALNE UMETNOSTI, video-umetnost Masafumi Ode iz Japana u četvrtak 27. februara u Američkom kutku
Foto: www.kcns.org.rs

Ciklus SVET DIGITALNE UMETNOSTI nastavlja se u četvrtak 27. februara u 16.00 časova u Američkom kutku (Novi Sad, Kej žrtava racije 2b), a tema je video-umetnost Masafumi Ode iz Japana.

Masafumi Oda je japanski multimedijalni umetnik koji potpuno ravnopravno tretira softver, hardver, digitalno i analognogno, apstraktni koncept i konkretnu stvarnost.

Učestvovao je na mnogim međunarodnim umetničkim festivalima sa svojom muzikom, audio-vizuelnim delima, performansima i na mnogima osvajao nagrade.

Naša publika će imati priliku da vidi neke od najboljih video-radova Masafumi Ode.

O ovom umetniku i odabranim prikazanim radovima govoriće Andrej Tišma.


Flamenko spektakl „Vientos del Eresma“ 27. februara novosadskoj Sinagogi

U flamenko spektaklu „Vientos del Eresma“ petoro mladih kreativnih i talentovanih umetnika – pevačica Sara Dijaz, gitarista Dani Hernandez, plesačica Lucija Gonzales poznatija kao „La Flaca“, perkusionista Giljermo Navara i saksofonista i flautista Serđo Rodrigez povešće publiku na neobično i inspirativno putovanje kroz dve sasvim različite, ali pođednako bogate španske tradicije.

Povezivanje nasleđa Andaluzije i Kastilje inspirisano je različitim poreklom muzičara, koji kroz ovaj šou demonstriraju i svoje lične, emocionalne i kulturne veze.

Ceo repertoar je osmislio i komponovao član kvinteta, gitarski majstor Dani Hernandes, koristeći poznate flamenko forme (sigirija, alegrijas, guahira, verdijales, tarantas, bulerijas i tangos), kao i elemente tradicionalnih kastiljanskih melodija.

Karte za ovaj jedinstveni događaj mogu da se kupe lično, u prostorijama Muzičke omladine (Katolička porta 2, tel. 021 452 344), radnim danima od 9h do 14h i on-line (uplata na račun) na linku.

Cena ulaznice: 2.000 dinara

Koncert se realizuje u saradnji sa festivalom Guitar Art iz Beograda.


Čitalački klub o Radoslavu Petkoviću i romanu „Sudbina i komentari“ u petak, 28. februara

U 19 časova, u Digitalnom omladinskom centru (Vojvode Putnika 1) održaće se Čitalački klub, koji ulazi u osmu godinu kontinuiranog rada.

Planirano je da se vodi razgovor o romanu, koji je jedan od najnagrađivanijih u srpskoj književnosti, ovenčan NIN-ovom nagradom, nagradom Meša Selimović, Borbinom nagradom za knjigu godine i mnogim drugim. Prvi put je objavljen 1993. godine. Roman „Sudbina i komentari“, glasovima književnih kritičara, uvršten je u deset najboljih NIN-ovih romana, uvodeći nove teme i drugačiju sliku sveta u književni tekst.

Glavni junak romana, Rus srpskog porekla, Pavel Volkov, koji se kao dečak zvao Pavle Stojanović, u doba Napoleonovih ratova kreće u tajnu misiju. Namera mu je da uhodi kolonizaciju Balkana i ispita mogućnost pomorskog osvajanja južnog Jadrana. Na tom putovanju upoznaje istorijske i izmišljenje likove, koo što su: ikonopisac Spiridon, despota Đorđe Branković, Korto Malteze,

Katarina Riznić i drugi. Oni određuju njegovu sudbinu, a pisac romana komentarom o njihovim životima piše o sudbini jednog naroda.

Uvodni deo o romanu govoriće msr Vladimir Papić, doktorand na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Organizatorka događaja je MA Klaudija Slepčev, bibliotekarka Gradske biblioteke u Novom Sadu.


Uživajte!

Iako danas izgleda pomalo oronulo, ova zgrada jedan je od lepših primera art deko stila gradnje u Novom Sadu

Preuzmite android aplikaciju.