U Srbiji su u aprilu ove godine izdate 1.972 građevinske dozvole, što je 246 dozvola manje ili 11,1 odsto manje nego 2022. Prošlog aprila izdato je 2.218 dozvola i tada je statistika to zabeležila kao porast od 7,6 procenata u odnosu na 2021.
Ove godine, od ukupnog broja izdatih dozvola 80,4 odsto odnosi se na zgrade (78,5 procenata izdato je za stambene zgrade), a 19,6 odsto odnosi se na ostale građevine (najveći deo na cevovode, komunikacione i električne vodove – 63,3 procenta). Da je zbog pada broja izdatih građevinskih dozvola već neko vreme upaljen „crveni alarm”, priznao je nedavno i Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
„Građevinarstvo čini šest odsto bruto domaćeg proizvoda Srbije, a u ovogodišnjem budžetu obezbeđeno je 3,6 milijardi evra za ulaganja u infrastrukturu. Ipak, pad građevinarstva događa se u većini zemalja u Evropi, a to je posledica ekonomske krize“ naveo je Vesić. Dodao je da postoji više razloga zbog kojih se manje investira, a prvi je rat u Ukrajini, porast cena, rast cena kredita jer ih građani sada teže dobijaju.
„Tu su i naši subjektivni razlozi, kao što je neorganizovanost, slabije izdavanje građevinskih dozvola, duže čekanje nego što je dozvoljeno. Kada to sve saberete, dobijete pad u građevinarstvu“ konstatovao je nedavno Vesić.
Istina je da investitori oklevaju s ulaganjima, prevashodno jer su im skupi krediti, a i teže ih dobijaju, ali to nije jedini razlog za pad broja izdatih građevinskih dozvola, smatra Ivana Vuletić, sekretar Udruženja za građevinsku industriju pri Privrednoj komori Srbije.
„I iz Republičkog zavoda za statistiku objasnili su razloge zbog kojih je primetan pad broja izdatih građevinskih dozvola. Jedan je porast cena građevinskog materijala, ali i strah od investiranja. Sporost administracije takođe utiče. Ipak, sve što se sada događa može se opravdati strahom od ulaska u nove investicije i porastom cena kredita. Investitori uvek prave proračun koliko će im se novca vratiti posle takvog ulaganja“ objašnjava Vuletićeva. Podseća da, iako su se cene građevinskog materijala sada stabilizovale na tržištu, one su toliko porasle da su danas na višem nivou u odnosu na raniji period, što je takođe otežavajuća okolnost.
U Srbiji su u prošloj godini ukupno izdate 29.344 građevinske dozvole, što je blagi pad u odnosu na 30.177 dozvola koliko ih je izdato u 2021. Ipak, i u zemljama Evropske unije broj izdatih građevinskih dozvola smanjen je za četiri odsto u 2022, a u 2021. je bio za 16 procenata veći nego 2020, pokazuju podaci Evrostata.
Preuzmite android aplikaciju.