Početna > Život i stil
Život i stil

Ovo su opasnosti ponovne upotrebe ulja za prženje

Zbog bezbednosti, zdravlja i kvaliteta, preporučljivo je koristiti novo ulje svaki put kada pržite hranu. Međutim, ako često pržite velike količine hrane, to nije uvek praktično sa ekonomske tačke gledišta.
Foto: Pixabay/fotoblend

Odabirom ulja sa visokom tačkom paljenja, pripremanjem hrane da se kontaminacija uljem svede na najmanju moguću meru, i proceđivanjem ulja da biste uklonili preostale čestice hrane, većinu ulja možete ponovo koristiti sve dok se pravilno čuvaju.

Bakterije i slobodni radikali

Ako korišćeno ulje nije pravilno proceđeno i uskladišteno nakon što se ohladi, bakterije se hrane česticama hrane koje su ostale u ulju. Neohlađeno ulje postaje anaerobno i dovodi do rasta Clostridium botulinum, što uzrokuje botulizam, potencijalno smrtonosno trovanje hranom. Hlađenje ili zamrzavanje ulja usporava rast bakterija. Užeglo – što znači staro i ustajalo – ulje sadrži slobodne radikale, molekule koji mogu oštetiti ćelije i dovesti do povećanog rizika od raka, kao i da utiču na kvalitet vaše hrane. Dobra vest je da se užeglo ulje lako prepoznaje po nosu.

Tačka sagorevanja

Tačka paljenja je temperatura na kojoj se ulje raspada i počinje da se dimi. Generalno, biljna ulja imaju višu tačku paljenja od životinjskih masti, a rafinisana ulja imaju višu tačku paljenja od nerafinisanih ulja. Svaki put kada koristite ulje, njegova tačka sagorevanja opada.

Korišćenje ulja imajući na umu ponovnu upotrebu

Držite ulje na 190 stepeni Celzijusa tokom prženja kako bi prženje brzo stvorilo zaštitni sloj na hrani i hrana ne bi postala masna. Viša temperatura može prouzrokovati sagorevanje hrane i kontaminirati ulje i uništiti hranu. Izbegavajte dodavanje soli u hranu pre prženja, jer so snižava tačku paljenja ulja. Kada ulje počne da se dimi, više nije bezbedno niti poželjno ponovo ga koristiti.

Čuvanje ulja za ponovnu upotrebu

Čim se ulje dovoljno ohladi za rukovanje, procedite ga kroz slojeve gaze, papirnih ubrusa ili filtera za kafu da biste uklonili čestice hrane. Čuvajte ga u čistoj staklenoj posudi. Nikada ga nemojte mešati sa neiskorišćenim uljem. Teglu dobro zatvorite, označite datum i stavite je u frižider ili zamrznite ne duže od mesec dana. U frižideru ili zamrzivaču može postati zamućeno, ali će se razbistriti na sobnoj temperaturi. Nikada nemojte ponovo koristiti ulje ako se zapenilo ili promenilo boju tokom zagrevanja, ili ako ima neobičan miris ili miriše na hranu koju ste pripremili.

Ove stvari možete očistiti maslinovim uljem

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake