Početna > Život i stil
Život i stil

Ovo su neki od najvećih toksina koji se nalaze u brzoj hrani

Godinama, istraživanja su pokazala da su brzi, masovno proizvedeni, jeftini obroci koje ćete naći u većini restorana brze hrane samo nezdravi.
Foto: Pixabay/DesignOil

Redovno jedenje ove hrane – koja je bogata kalorijama, mastima, holesterolom, natrijumom, šećerom i ugljenim hidratima – povezano je sa neželjenim efektima kao što su povećan rizik od povećanja telesne težine, srčanih bolesti, dijabetesa i depresije.

Međutim, postoje neki sastojci brze hrane koji mogu izazvati dodatne zdravstvene probleme.

Ipak, ako samo povremeno konzumirate prerađenu ili brzu hranu, rizik od štetnih efekata je nizak.

Prirodna aroma govedine

Svetski poznati „McDonald’s“ pomfrit se pravi sa prirodnim ukusom govedine koja sadrži hidrolizovanu pšenicu i hidrolizovano mleko, navodi se na veb stranici restorana. Još 2002. godine je pokrenuto nekoliko tužbi protiv „McDonald’s“ korporacije zbog označavanja njihovog pomfrita i čipsa kao vegetarijanskih iako su bili obogaćeni govedinom.

Kalijum bromat

Ponekad se jednostavno naziva bromat, ovaj aditiv se dodaje u recepte za poboljšanje teksture i porasta brašna. Iako se ‘potroši’ u procesu pečenja ako se koristi prava količina, kada je previše uključeno u recept, nešto može ostati u gotovom proizvodu. Nakon što su studije na životinjama otkrile moguću vezu sa kancerogenim tumorima, kalijum bromat je zabranjen u Kanadi, Velikoj Britaniji i Evropskoj uniji. Navodno se još uvek nalazi u pecivima za sendviče i testu za picu iz nekih lanaca brze hrane u Sjedinjenim Državama. FDA (Uprava za hranu i lekove) podstiče američke pekare da odluče da ne koriste bromovano brašno, a zakon Kalifornije zahteva da proizvodi napravljeni od kalijum bromata otkrivaju potencijalnu vezu raka na etiketi. Ako ovu hranu jedete samo jednom u veoma dugom vremenu, opasnost je verovatno minimalna. Ali ako je to češći deo vaše ishrane, razmislite o alternativi.

Propilen glikol

Bezbojno jedinjenje koje se ne pojavljuje u prirodi, propilen glikol se definiše kao antikoagulant. Koristi se u hrani kao što su bezalkoholna pića, marinade, prelivi, začini, pekarski proizvodi, glazure i smrznuti mlečni proizvodi da „očuva teksturu, posebno da se vlažna hrana ne osuši. Takođe deluje kao rastvarač za ukuse i boje. Iako je dokumentovana toksičnost retka, postoje potencijalni zdravstveni rizici sa visokim unosom – posebno kod ljudi sa problemima jetre i bubrega – zbog načina na koji telo obrađuje ovo jedinjenje.

Trikovi koji će vam suzbiti glad – šta da jedete, a rapidno mršavite

Preuzmite android aplikaciju.