Teretana, čini se, nije najčistije mesto.
Da li razmišljate o tome koliko su prljavi i potencijalno opasni predmeti koje koristite za izvođenje vežbe?
Naučnici koji stoje iza ove studije analizirali su površinu predmeta koje najčešće i najčešće volimo da koristimo – plus jedan iznenađujući objekat, a na njima su pronađeni uzorci bakterije Staphilokokus aureus, a poznato je po tome da može izazvati razvoj infekcije.
Najprljaviji predmeti u teretani Autori studije prikupili su uzroke od 18 ispitanika iz 16 oblasti prakse u Americi, ukupno 288 uzoraka. N
akon sprovođenja mikrobiološkog istraživanja, ustanovljeno je da su 4 predmeta u teretani često dom Staphilococcus aureus: medicinska lopta (62 odsto), šipka za povlačenje (62 odsto), ploče za tegove (56 odsto), ručka trake za trčanje (50 odsto) . Drugi objekat, koji nije direktno vezan za trening, pun je bakterija, a to je česma. Zanimljivo je da svi ovi predmeti sadrže više bakterija nego kvaka na vratima teretane (19 procenata).
Pronađena je i MRSA, bakterija otporna na antibiotike Od 288 uzoraka, 110 je bilo pozitivno na Staphilokokus aureus, a 77 je bilo pozitivno na MRSA, Staphilokokus aureus otporan na antibiotike.
Ove „superbakterije” se smatraju mnogo ozbiljnijim jer ih je teže lečiti, a često se javljaju kao infekcije kože koje mogu da liče na bubuljice, ubode pauka, a mogu se razviti u bolne čireve koje zahtevaju intervenciju lekara.
Ponekad će bakterije ostati u koži, ali mogu da uđu i duboko u telo i izazovu potencijalno opasne infekcije kostiju, zglobova, krvnih sudova, srca i pluća.
Neke teretane su opasnije
Od 16 testiranih teretana, pregledane su redovne teretane, one u društvenim centrima i one u bolnicama. Najviše bakterija pronađeno je u teretanama u velikim centrima, iako autori navode da razlika u procentu bakterija nije bila toliko velika, do 10 odsto. Ono što je napravilo razliku je to što su ovi prostori takođe puni MRSA bakterija, 52 odsto „običnih“ teretana kolonizovano je bakterijama otpornim na antibiotike, dok je samo 5 odsto teretana u bolnicama pozitivno na ovu bakteriju. Tim je zatim nastavio sa skriningom i testirao uzorke na Panton-Valentine leukocidin (PVL), toksin povezan sa teškim kliničkim simptomima MRSA infekcije. Otkrili su da su samo tri predmeta bila pozitivna na PVL, a svi su pronađeni u redovnim teretanama.
Kako se zaštititi?
Centri za kontrolu bolesti (CDC) ističu da iako je MRSA otporna na antibiotike, ipak možete napraviti veliku razliku u tome kako se zaštitite tuširanjem ili temeljnim pranjem ruku pre i posle vežbanja. Stručnjaci savetuju da svu opremu pre upotrebe dobro obrišete dezinfekcionim maramicama i da ne dirate stvari u svlačionici, poput peškira i sapuna.
Pošto se ova bakterija lako prenosi dodirom, bilo bi mudro ne dirati druge ljude u teretani. Ako mislite da niste pobegli od bakterija, obavezno se obratite lekaru.
Dermatolozi savetuju da tokom vežbanja ne dodirujete lice kako ne biste preneli štetne mikroorganizme koje pokupite rukama.
Generalno, treba voditi računa da, koliko je to moguće, nepokriveni delovi kože ne dodiruju uređaje i površine. Zbog toga se preporučuje da površinu za vežbanje dodatno pokrijete peškirom.
Rukavice za vežbanje takođe mogu poslužiti kao delimična zaštita od direktnog kontakta sa kontaminiranom opremom. Znojnu odeću treba skinuti odmah posle vežbanja, ne samo zbog neprijatnog mirisa i moguće hladnoće, već i zbog toga što može izazvati bakterijske infekcije kože.
Bakterije vrebaju iz automobila – Većina vozača čisti auto jednom u tri meseca
Preuzmite android aplikaciju.