Њујорк је најбогатији град на свету, са 359.500 милионера и 60 милијардера, иако је Калифорнијски залив близу, према новој студији.
Популација милионера у Њујорку порасла је за 48 одсто током протекле деценије, упркос страховима од одласка богатих и пандемије Цовид-19, која ће уништити богато становништво града, према извештају компаније Henley & Partners у сарадњи са New World Wealth.
Популација милионера Њујорка сада је већа од целокупне популације Орланда или Питсбурга. Становници Њујорка сада имају богатство више од 3 билиона долара, веће од БДП-а Бразила, Италије или Канаде.
Сан Франциско и област залива сустижу Њујорк. Популација милионера у области залива порасла је за 82 одсто током протекле деценије, на 305.700 људи. Подручје залива предњачи у популацији милијардера, са 68 милијардера, наводи се у извештају, у ком се пореди глобална богата популација од децембра.
САД предњачи
САД повећавају своју предност као највеће станиште милионера и милијардера на свету. Према извештају, САД су место за 11 од 50 најбогатијих градова.
Током протекле деценије, пораст технолошког богатства у комбинацији са порастом на берзи и склапањем послова створио је рекордне количине богатства. Пандемијски фискални стимуланс је ефикасно подстакао стварање богатства, посебно на врху.
– САД настављају да доминирају у категорији најбогатијих градова на свету због своје надмоћи у глобалним финансијским, технолошким и забавним секторима – рекао је Ендру Амоилс, шеф истраживања у New World Wealth-у.
„Нарочито је да су градови у САД значајно надмашили друге западне градове током протекле деценије када је реч о укупном богатству и расту милионера“, додао је Амоилс.
Градови који су имали преокрет
Неки градови широм света доживели су преокрет. Токио, који је пре деценију био најбогатији град на свету, сада је на трећем месту, са милионерском популацијом која је опала за 5% на 298.300 људи.
Лондон, најбогатији град на свету дуги низ година, пао је на пето место, пошто су Брегзит, руске санкције и друге политике успориле миграцију богатства. Популација милионера у граду је опала за 10 одсто током протекле деценије.
Кина је први пут ушла у топ 10, а Пекинг је забележио пораст милионера од 90 одсто у протеклој деценији на 125.600 милионера. Ипак, његова успоравајућа економија и миграција богатства изазвале су преокрет у популацији милионера која је смањена за четири одсто прошле године, рекао је Амоилс.
Сингапур, који је имао користи од прилива богатства из Кине, попео се за два места на четврто место на ранг листи, са растом милионера од 64 одсто на 244.800 људи. Више од 3.400 милионера преселило се у Сингапур само 2023. године, а Амоилс је рекао да ће Сингапур заузети место Токија на ранг листи „врло брзо“.
Лос Анђелес се такође попео на листи, за два места, на шесто место са скоком од 45% у броју милионера.
Јуерг Стефен, извршни директор компаније Henley & Partners, рекао је да су финансијска тржишта била главни мотор стварања богатства широм света током протекле деценије.
Ево комплетног ранга најбогатијих градова на свету:
1. Њујорк
2. Bay Area, Калифорнија
3. Токио
4. Сингапур
5. Лондон
6. Лос Анђелес
7. Париз
8. Сиднеј
9. Хонг Конг
10. Пекинг
Преузмите андроид апликацију.