Рак грлића материце се јавља у нешто млађој животној доби, 2020. године трећина новооткривених жена била је млађа од 50 година, а рак грлића материце је трећи по учесталости карцином код жена од 30 до 39 година, после рака дојке и рака штитне жлезде.
Рак грлића материце се може спречити едукацијом и вакцинацијом младих пре полног односа и редовним гинеколошким прегледима ради откривања промена на материци пре него што се рак развије.
Колико се често јавља рак грлића материце?
Рак грлића је други најчешћи карцином код жена после карцинома дојке.
У земљама ЕУ и развијеним земљама света болест је практично искорењена. Представља болест која припада историји медицине. То је постигнуто општим друштвеним напором, масовним организованим програмима примарне и секундарне превенције.
У Србији, нажалост, годишње умре имеђу 300 до 900 жена од рака грлића материце. Инциденција оболевања је између 12/100 000 и чак 35/100 000.
Који су методи превенције рака грлића материце?
Постоје примарни и секундарни методи превенције. Примарна превенција је спречавање настанка болести (на пример вакцинација), а секундарна је рано откривање болести (на пример колпоскопија или ПАП брис). За многе малигне болести примарне превенције нема, јер се још увек не зна шта их изазива (за разлику од инфективних болести).
Да ли је рак грлића материце излечив?
Уколико се рак грлића материце открије на време, у премалигној фази, излечив је 100%. Да ли је процедура узимања бриса грлића материце болна и како се изводи? Узимање бриса је потпуно безболно и безопасно. По заузимању положаја за гинеколошки преглед, под спекулумом се четкицом узме брис десквамираних (већ сљуштених) ћелија које облажу грлић материце и ћелија које облажу цервикални канал.
Да ли је процедура скупа? Да ли нешто треба да платим?
Уз оверену здравствену књижицу или у процесу организованог скрининга поступак је потпуно бесплатан.
Који су фактори ризика за настанак рака грлића материце?
- Рано ступање у полне-сексуалне односе
- Честа промена сексуалних партнера
- Недовољно коришћење кондома при односима са новим или непознатим партнером.
- Лош социо-економски статус
Шта је то Хумани Папилома Вирус (ХПВ)?
Рак грлића материце је један од ретких малигних промена код којих се зна шта га изазива. Изазива га Хумани Папилома вирус (ХПВ). Њега има у преко 80 различитих серо типова (исти вирус али мало струкрурно промењен). ХПВ се дели на оне серотипове са израженим онкогеним потенцијалом и на мање онкогене. За настанак рака грлића материце је неопходно присуство ХПВ-а. Карцином грлића материце се развија искључиво под утицајем ХПВ-а, али присуство ХПВ не мора условити појаву карцинома. Нема карцинома без ХПВ-а, али има ХПВ без онколошког исхода.
Ко може добити ХПВ?
Свако ко је сексуално активан (или је био сексуално активан) може добити ХПВ. ХПВ је толико чест да да скоро сви сексуално активни мушкарци и жене га добију током свог живота. Ово је тачно и за људе који имају сексуалне односе са само једним партнером током свог живота.
Колико је потребно да прође од заражавања ХПВ-ом до развоја малигне болести?
После уласка у ћелију па до развоја рака треба да прође 8 до 10 година. За то време ћелије заражене вирусом пролазе кроз премалигне промене, које се могу на време идентификовати једноставним ПАП тестом. Грчки гинеколог, Др Папаниколау је још пре око 100 година осмислио начин фарбања предметног стакалца са десквамираним ћелијама са грлића материце. Тим методом јасно се издвоје хормонске фазе ћелије и ћелијска једра постају доступна за гледање под микроскопом.
Шта је скрининг рака грлића материце?
Скрининг је масовно позивање циљне популације без симптома на тестирање и тумачење тестова са циљем да се идентификују особе под високим ризиком за настанак малигне болести, праћено контролом квалитета и извештавањем. Скрининг омогућава не само откривање рака грлића материце у раној фази, већ и откривање преканцерозних промена, чијим се уклањањем спречава настанак малигних промена. У земљама, углавном развијеним, у којима се организовани скрининг програми успешно примењују већ неколико деценија, забележен је драматичан пад смртности од рака грлића материце, као нпр. у Републици Финској, за чак 80%.
Рак грлића материце обично не даје симптоме, али понекад су то:
- Крварење након сексуалног односа
- Сукрвичав исцедак
- Нередовна менструација
- Бол, који представља касни симптом
4. februar – Svetski dan borbe protiv raka: Priča jedne od nas
Преузмите андроид апликацију.