Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ово је разлог зашто казаљке у рекламама показују увек 10 сати и 10 минута!

Сви сунчани сатови на раде на исти начин.
Фото: Pixabay/JESHOOTS-com

На северној полулопти Сунце баца сену која се креће са севера на исток преко југа до запада. На јужној полулопти сена се креће у супротном смеру.
Време је релативан појам. С једне стране, никако да прође дан када нам је досадно на послу, а с друге, време лети као лудо када имамо кратак рок за обављање неког важног задатка. У наставку текста прочитајте неке занимљивости о времену.

Живимо у прошлости

Ово можда звучи као премиса неког научно-фантастичног филма, али сваки човек на Земљи технички живи “у прошлости”. Наш мозак перципира догађаје отприлике 80 милисекунди након што се догоде. Баш зато физичари тврде да не постоји “сад” те да је живот у садашњости потпуна илузија.

Дан је некад трајао 18 сати

Пре 1,4 милијарде година дан на Земљи трајао је око 18,7 сати. Наши дани су сада дужи због Месечеве гравитације, која успорава ротацију Земље. Стручњаци рачунају да се сваких 100 година дан продужује за 0,002 секунде.

У неким деловима Кине сунце излази у 10 ујутро

Велике земље попут Седињених Америчких Држава и Канаде имају неколико временских зона. Кина пак има само једну. Најмногољуднија земља света усвојила је стандардно време (Пекиншко време) како би осигурала јединство међу својим грађанима. Ипак, то доводи до занимљивих детаља – два града у истој земљи на приближно истој географској ширини могу доживети излазак сунца у размаку од неколико сати. У неким деловима Кине тако сунце излази тек око 10 сати ујутро.

 Немци су први померили сатове

Летњим рачунањем времена први су се почели користити Немци током Првог светског рата – помакнули су сатове унапред 30. априла 1916. године.

 Време се рачуна већ 12.000 година

Најстарији пронађени лунарни календар на свету датира из 10.000. године пре Христа, а пронађен је у Албан Хиллсу код Рима у Италији. Реч је заправо о каменчићу с 27 или 28 изрезбарених ознака које по својем изгледу и просторној расподјели указују да се темеље на месечевом циклусу. Титулу најстаријег лунарног календара на свету пре тога имао је “Wаррен Фиелд” у шкотској покрајини Абердеенсхире.

Овај календар датира из 8000. године прије Христа, а састоји се од 12 јамица које опонашају фазе Месеца.

Не раде сви сунчани сатови исто

Сунчани сат је астрономска направа која показује време користећи се положајем Сунца. Сви сунчани сатови не раде на исти начин. На северној полулопти Сунце баца сену која се креће са севера на исток преко југа до запада. На јужној сена се креће у супротном смеру.

Сатови на рекламама увек показују 10 сати и 10 минута

Ако сте заљубљеник у сатове, сигурно сте досад приметили како у већини реклама и у трговинама сатови показују исто време – 10 сати и 10 минута. Ово није случајност, већ маркетиншки трик. Казаљке у ово вријеме најбоље истичу лого бренда, а истраживања су показала да нас то подстиче да их више купујемо.

Ko je srećniji, stanovnici velikih ili malih gradova?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке