Трeптаји су најчешћи покрет који направимо у току дана. Трептаји ока природни су нам као дисање, понављамо их отприлике од 10 до 15 пута у минути, а на то трошимо око 10 одсто наших будних сати.
Функција трептања много је важнија од самог чишћења, влажења и оксигенације очију. Трепћемо како наш мозак могао да се одмори.
Трептање је врло важно – чисти и влажи очне јабучице како би се спречиле инфекције, навлажиле очи и наш вид одржао јасним. Ипак, све то бисмо могли намирити и с мање трептаја током дана, али додатна предност трептаја је пружање прилике мозгу да се одмори.
Трептање је попут паузе мозга, будне верзије одмора између мисли. Наш мозак користи те делиће секунде како би уму дао прилику да одлута. То је попут супербрзог дремања, које помаже мозгу да се боље усредсреди и задржи пажњу.
Трепћући се синхронизујемо с групама људи
Знамо да очи мање трепере током задатка који захтева визуелну пажњу, као што је рад за рачунаром. Такође, синкронизујемо трептање у комуникацији лицем у лице с говорником, посебно ако нас занима тема.
Примећено је да ће група људи која гледа исти филм синхронизовати своје време трептања с нарацијом садржаја, што доводи до синхронизације целе групе.
Кад смо заљубљени, мање трепћемо
Гледање у нечије очи, нарочито ако особу сматрате привлачном, може отпустити хормоне повезане са страшћу и приврженошћу. Контакт очима синхронизује трептање и мождану активност, сугеришући стварно везивање две особе у „јединствени повезани систем“.
Трептање може открити знакове обмане
Тврди се да лажљивци више трепћу јер је за већину људи лагање стресна активност. То је когнитивно захтевно и ствара реакцију која узрокује повећање аутоматског трептања. У основи, мозак је презаузет обрадом обмањујућих информација.
Неки тврде да је истина управо супротна и да свесни лажљивци трепћу мање него иначе током своје лажи и чак зуре у очи других људи како би их уверили да говоре истину. У овом случају, трептање се догађа до осам пута ређе него иначе. Али већина истраживања подржава хипотезу да је повећана стопа трептања невербални знак обмане.
Намигивање се може погрешно схватити
Нико не може тачно рећи зашто је неко намигнуо, али већину то асоцира на сигнал флертовања и може генерисати хормонску еуфоричну реакцију. Контакт очима и невербална сугестија тајности могу бити врло привлачни када долазе од некога ко нам је занимљив.
То може бити и знак нежне наклоности или само рефлекс при искреном смеху, али може се доживети и као ругање, подршка, непристојност и слично, у складу с културом људи. Кад путујете у стране земље, било би добро па проучите уобичајена правила понашања, пише „Тhe Bright Side“.
Преузмите андроид апликацију.