Početna > Život i stil
Život i stil

Ovo je 5 najboljih starinskih trikova za skidanje temperature

Pre nego što posegnete za lekovima, isprobajte prirodne načine za snižavanje temperature koje su koristile naše bake. Bićete iznenađeni!
Foto: Pixabay/guvo59

Povećana telesna temperatura je prirodna odbrana tela od bolesti i javlja se kada dođe do infekcije ili povrede.

Jača odbrambene mehanizme tela i zapravo je dobar znak da vaš imuni sistem dobro funkcioniše. Normalna telesna temperatura varira od 36°C do 37°C, mada kod nekih ljudi može da pređe 37 stepeni ako dugo borave na suncu.

Temperatura tela tokom dana varira, pa je najviša između 17 i 20 časova, a najniža između 3 i 5 časova ujutru. Takođe, prosečna temperatura ljudskog tela opada sa godinama i veoma se razlikuje od temperature dece.

Kako se meri temperatura?

Kod dece i odraslih temperatura se najčešće meri aksilarno, odnosno stavljanjem termometra ispod pazuha, gde koža mora da bude suva da bi izmerena vrednost bila realna. Pored aksilarnog, meri se i oralno i rektalno, najčešće kod odojčadi jer je tako najlakše. 

Kod odraslih se temperatura snižava tek kada pređe 38 °C, dok se donja ne spušta jer puštamo telo da se sam bori. Međutim, ako pređe 38 i ne spustimo je, temperatura može da ima posledice kao što je dehidracija i može da utiče na mozak. Povišena temperatura kod dece se snižava ako je iznad 37,7 °C. Ako je rektalna temperatura vašeg deteta viša od 38,5 °C, odmah se obratite lekaru.

Kako ukloniti temperaturu?

Povišena telesna temperatura se javlja i kod bakterijskih i kod virusnih infekcija, ali je lečenje veoma različito. Antibiotici ubijaju bakterije, ali nisu efikasni protiv virusa. Sve što možete da uradite ako ste prehlađeni ili imate grip je da se odmorite i pijete dosta tečnosti, najbolje vode ili nezaslađenog čaja, a ako imate apetit, jedite laganu hranu poput supe koja će vas okrepiti i ubrzati oporavak. Najlakši i najbrži način za snižavanje temperature je uzimanje lekova na bazi paracetamola (u nekim slučajevima i ibuprofena), ali se može efikasno spustiti i prirodnim putem, što je uvek bolji izbor.

Evo nekih od najpoznatijih koje se vekovima koriste u narodnoj medicini:
Tuširanje mlakom vodom

Staromodan način za smanjenje temperature je svakako tuširanje mlakom vodom. Hladnoća se nikako ne preporučuje, jer bi telo moglo pasti u šok i još više podići temperaturu. Obavezno izmerite temperaturu pre i posle tuširanja.

Oblozi

Tople obloge koje se stavljaju na glavu takođe mogu pomoći da se smanji temperatura, ali i pazite da ih ne potopite u previše hladnu vodu. Kada je omot vreo, okrenite ga na drugu stranu. Kada je i topao, oblog ponovo navlažite mlakom vodom i položite na čelo.

Smanjenje temperature sa krompirom

Krompir odlično upija toplotu, pa je jedan od najefikasnijih prirodnih lekova za smanjenje temperature. Isecite dve do četiri debele kriške krompira, položite ih na tabane i obujte čarape. Držite ih najmanje pola sata ili dok temperatura ne padne. Ako je potrebno, ponovite tretman sa novom serijom krompira.

Tretman rakijom

Znate kako kažu naši stari – rakija je lek za sve! Alkohol izvlači toplotu poput krompira, pa se preporučuje umasiranje u kožu, posebno na tabane, grudni koš, područje iza kolena i nadlanice. Ako nemate rakiju, dovoljan će vam biti medicinski alkohol.

Ohladite sobe

Kada imate temperaturu, nikada ne boravite u zagrejanoj prostoriji, već otvorite prozor da snizite temperaturu u prostoriji, a samim tim i temperaturu svog tela. Ali nemojte preterivati – ako počnete da drhtite, zatvorite prozor i pokrijte se.

Znakovi da je vašem detetu pretoplo: Roditelje prave ove greške u oblačenju dece

Preuzmite android aplikaciju.