Jedna od prvih stvari koje mnoge trudnice počinju da istražuju kada saznaju za trudnoću je šta smeju, a šta ne smeju da jedu.
Dobra vest je da tokom trudnoće možete nastaviti da konzumirate većinu hrane bez brige. Ipak, neke namirnice je ipak bolje jesti retko ili potpuno izbegavati kako biste sačuvali svoje zdravlje i zdravlje vaše bebe.
Riba koja sadrži visok udeo žive
Živa je inače veoma toksičan element koji u većim količinama može biti toksičan za naš nervni i imuni sistem i bubrege. Pored toga, živa čak i u malim količinama može izazvati ozbiljne probleme u razvoju dece. Pošto se živa nalazi u zagađenim morima, velike morske ribe mogu akumulirati velike količine žive. Zbog toga je najbolje izbegavati ribe sa visokim sadržajem žive kao što su ajkula, tuna i sabljarka tokom trudnoće. Ovde je važno naglasiti da su samo određene vrste ribe bogate živom, te da je konzumacija ribe sa niskim sadržajem žive tokom trudnoće veoma zdrava i poželjna, zbog čega je dobro uključiti ribu poput inćuna, bakalar, losos ili pastrmka u ishrani.
Sirova riba/suši
Ljubitelji sušija tokom trudnoće moraće da naprave pauzu jer sirova riba može izazvati razne virusne, bakterijske ili parazitske infekcije. Ove infekcije mogu uticati samo na trudnicu izazivajući slabost i dehidraciju, ali se neke mogu preneti i na bebu i izazvati ozbiljne posledice.
Sirove školjke
A sirovi puževi takođe mogu sadržati štetne bakterije, viruse ili toksine koji mogu dovesti do trovanja hranom.
Džigerica
Džigerica ili proizvode od džigerice treba izbegavati tokom trudnoće jer jetra sadrži visok nivo vitamina A, koji se može akumulirati u telu i biti štetan za bebu. Naravno, potrebne su manje količine vitamina A da bi naša koža, oči i imuni sistem bili zdravi. Tokom trudnoće vodite računa da vaš izvor vitamina A bude hrana koja ga sadrži u manjim količinama od jetre.
Presno ili nedovoljno kuvano meso
Jedenje nedovoljno kuvanog ili presnog mesa povećava rizik od infekcije sa nekoliko bakterija ili parazita koji mogu ugroziti zdravlje vašeg deteta. Iako se većina bakterija nalazi na površini mesa, neke mogu ostati unutar mišićnih vlakana, zbog čega je meso najbezbednije tokom trudnoće samo ako je kuvano ili pečeno do kraja.
Sirova jaja
Najveći problem sa konzumiranjem sirovih jaja je rizik od salmonele. Simptomi infekcije salmonelom uključuju groznicu, mučninu, povraćanje, grčeve u stomaku i dijareju. Međutim, u retkim slučajevima, infekcija salmonelom može izazvati grčeve u materici koji mogu dovesti do prevremenog porođaja.
Meki sirevi koji se ne prave od pasterizovanog mleka
Uživajte u parmezanu na testenini, ali preskočite meke sireve napravljene od nepasterizovanog mleka jer mogu da sadrže listeriju, bakteriju koja može biti opasna po vaš život i život vaše bebe. Pre kupovine proverite etiketu od kog mleka je napravljen sir. Ako jedete u restoranu, ne ustručavajte se da postavljate pitanja o hrani koja vam se služi.
Nepasterizovano mleko
Razlog je, naravno, isti kao i kod sira. Nepasterizovano mleko može sadržati bakterije štetne za vas i vašu bebu.
Neoprano voće i povrće
Trudnoća je savršeno vreme da svoju ishranu obogatite voćem i povrćem, ali pazite da su dobro oprani. Na neopranom voću i povrću može se naći parazit pod nazivom toksoplazma, koji izaziva toksoplazmozu, koja može biti veoma opasna za bebu.
Sirovo testo za kolače
Ako ste jedni od onih koji vole da grickaju malo sirovog testa, trebalo bi da prekinete ovu naviku tokom trudnoće, posebno ako testo sadrži sirova jaja.
Pet namirnica može da nadoknadi vitamin koji telo ne proizvodi
Preuzmite android aplikaciju.