Početna > Život i stil
Život i stil

Ovi manje poznati faktori izazivaju visok krvni pritisak

Visok krvni pritisak, ako se ne leči, može povećati rizik od srčanog udara, oštećenja bubrega ili demencije. Alkohol, pušenje, gojaznost i sedentarni način života neki su od najčešćih faktora koji uzrokuju visok krvni pritisak, ali postoji i nekoliko manje poznatih faktora.
Foto: Pixabay/Myriams-Fotos
Nizak nivo vitamina D

Nedostatak vitamina D uzrokuje slabe kosti i gubitak kose, ali istraživanja pokazuju i da je indirektno povezan sa zdravljem kardiovaskularnog sistema. Normalni nivoi vitamina D ublažavaju stres, pomažu u održavanju zdrave težine i upravljaju drugim faktorima koji dovode do visokog krvnog pritiska.

Nedostatak sna

Spavanje manje od šest sati može povećati stres, izazvati promene raspoloženja i hormonsku neravnotežu, što utiče na opšte zdravlje. Takođe, nedostatak sna povećava krvni pritisak i stres u telu, a samim tim utiče na zdravlje srca. Previše prerađene hrane Namirnice kao što su brza hrana, čips, kolačići, supe u konzervi i sosevi sadrže dosta natrijuma, što direktno utiče na krvni pritisak. Više soli u krvi izvlači vodu iz tkiva krvnih sudova što povećava zapreminu krvi izazivajući visok krvni pritisak.

Društvena izolacija

Osoba ne mora nužno da se oseća pod stresom zbog kratkotrajne usamljenosti ili izolacije. Ali produžena izolacija može izazvati oslobađanje previše hormona stresa, što dovodi do depresije. Ovo povećava krvni pritisak koji može porasti iznad normalnog nivoa.

Lekovi

Često uzimamo lekove odmah zbog glavobolje ili bolova u zglobovima, ali moramo biti oprezni. Određeni antiinflamatorni lekovi mogu podići krvni pritisak ako se često koriste. Naime, ovi lekovi mogu da suze krvne sudove, pa srce ne može normalno da pumpa krv, što izaziva veliki pritisak na srce, povećavajući nivo krvnog pritiska.

Pet razloga zašto bi trebalo da jedete beli luk češće

Preuzmite android aplikaciju.