Ако пратите трендове у исхрани или ако сте поборник здравије, нутритивно богатије исхране онда су вам добро познате такозване псеудожитарице које су одлична алтернатива за пшеницу. Реч је о хељи, амаранту и кинои – намирницама које са правом заслужују своје место на нашој трпези.
„Чини се да се у задњих неколико година „појавило“ много нових житарица за које никада нисмо ни чули или које су пак поново постале популарне и за које верујемо да су квалитетније од добро нам познате пшенице, пиринча и кукуруза.
Што се тиче пшенице, а нарочито производа од белог брашна, за већину нас препорука јесте да их смањимо и заменимо производима од целог зрна житарица и псеудожитарица“, истиче дијететичар-нутрициониста Тања Олајџија.
„Псеудожитарице су хељда, амарант и киноа и заиста се све три одликују изузетно добрим нутритивним профилом, те бих препоручила њихову употребу.
Киноа и амарант се посебно истичу својим аминокиселинским садржајем, садрже готово све есенцијалне аминокиселине због чега су одлична алттернатива за месо, нарочито важне у периодима поста.
Хељда може бити посебно корисна код проблема „пропусних црева“ и различитих интолеранција које захтевају опоравак црева, када пшеница може сметати“, додаје наша саговорница.
Данас су све ове намирнице лако доступне и могу се набавити у сваком боље опремљеном маркету или здравој храни, а искусне домаћице знају да је могуће чак купити и готов хлеб, тестенину или коре за питу од хељде.
С друге стране киноа, коју зову још и „мајком свих житарица“ се најбоље понаша у различитим салатама – могућности комбиновања су бројне, а ова намирница лепо се слаже са готово свим другим поврћем, посебно печуркама, пасуљем, паприком, чери парадајзом. Ипак, од ње је могуће направити и различите крекере, пите, чорбице…
Стручњаци истичу и да је редовно конзумирање киное због високог нивоа магнезијума повезано са бољим здрављем срца.
Такође, добар је избор за људе са дијабетесом типа 2 и за оне који су у ризику да га развију. Киноа садржи пуно влакана, протеина, витамина Б и гвожђа.
Најбоље што киноа нуди јесте висок ниво протеина, што је посебно важно за вегане чија исхрана је неретко сиромашна протеинима.
Иначе, још једна предност псеудожитарица јесте што не садрже глутен, а то је један од разлога зашто су нагло постале популарне у последњих неколико година, у светлу чињенице да све све више људи окреће безглутенској исхрани.
Олајџија се осврнула и на све ширу заступљеност булгура и кус-куса, истакавши да је реч о прерађеном зрну у различитом степену, те да су зато ипак бољи избор интегралне житарице.
Она саветује и да у свакодневној исхрани прескочимо употребу пахуљица за доручак и окренемо се управо овим здравијим житарицама и псеудожитарица.
„Разуме се, не постоји „победник“ у овој групи намирница те је најбољи савет комбинација свих (псеудо)житарица како бисмо добили најбоље од сваке.
Хељда, амарант, киноа, просо, пиринач, кукуруз, овас, спелта… све оне могу бити део уравнотежене исхране, те их све можемо припремати и у сланом и слатком издању.
Слатка варијанта ових житарица много је хранљивија и заситнија од класичних пахуљица које данас широко користимо“, закључује.
Рецепти са киноом и амарантом
Салата са киноом и пасуљем
Потребни састојци:
-½ шоље куване киное
-⅔ шоље куваног црвеног пасуља (може и из конзерве)
-мало цеђеног лимуна
-маслиново уље, со, бибер (по укусу)
-1 парадајз исецкан на коцкице
-1 шака беби спанаћа
-ситно сецкан млади лук (може и црни)
Припрема:
Поврће и киноу помешајте у великој чинији, потом додајте зачине, уље и лимунов сок и све добро промешајте.
Амарант са поврћем
Потребни састојци:
-црни и бели лук
-путер, маслиново уље
-вргањ
-још печурака по избору
-амарант
-соја сос
-црвено вино
Припрема:
Загрејте кашику путера и кашику маслиновог уља на умереној температури. Затим додајте крупно сецкани лук и оставите да се динста око 10 до 15 минута. Водите рачуна о температури.
У посебној посуди шољу вргања прелијте са две шоље провреле воде и оставите да одстоје 10 до 15 минута. Потом их процедите, а течност немојте бацати, већ улијте у чинију и сачувајте је, исецкајте их и одложите са стране.
Течност у којој су биле потопљене печурке додајте у шерпу са луком, заједно са још две и по шоље хладне воде и две шоље амаранта.
Поклопите шерпу све док не прокључа, а потом кувајте још 20 до 25 минута. Затим умешајте кашичицу соли и склоните са рингле.
У тигању истопите кашику путера и кашику маслиновог уља. Пропржите ситно сецкана три чена белог лука, раније исецкане вргање и још 450 грама печурака по вашем избору.
Посолите, додајте кашику соја соса и динстајте све од 8 до 10 минута. Затим додајте три кашике слатког, црвеног вина и динстајте још два минута.
Сипајте амарант у тањир, а на врх поспите смесу од печурака.
Преузмите андроид апликацију.