Raščišćavanje kuhinje može izgledati kao ogroman projekat, tako da je mnogo lakše razbiti je na delove kojima je lakše upravljati.
Na taj način ne morate ceo dan da čistite kuhinjske ormare. Najbolji način da započnete ovaj zadatak je da uklonite stvari koje moraju da odu što je pre moguće. To su predmeti koji mogu stvoriti opasnost, nemaju svrhu ili stvaraju nepotreban nered.
Uklonite ih što je pre moguće.
Začini kojima je istekao rok trajanja
Iako možda nema datuma isteka za sve vaše boce začina, postoje opšti vremenski rokovi koje možete pratiti kako biste bili sigurni da ne čuvate začine kojima je istekao rok trajanja. Ekstrakti će početi da blede nakon dve godine; cele začine je najbolje iskoristiti u prve tri godine od kupovine, mlevene baciti posle dve godine, a lisnato bilje ima rok trajanja oko godinu dana. Izuzetak od ovih pravila su ekstrakt vanile i so, koji će trajati zauvek.
Polomljeno posuđe
Iako vam može biti teško da bacite oštećeno posuđe, posebno ako je deo kompleta, to je nešto o čemu biste trebali ozbiljno razmisliti. Pukotine nisu samo estetski nedostaci – one takođe mogu pomoći u širenju patogena i razmnožavanju bakterija. Bakterije se mogu naseliti u ovim poroznim komadima, a pukotine debljine dlake teško se čiste pravilno.
Šoljice za kafu
Svi znamo koliko je lako steći naviku sakupljanja šoljica, bilo da ih dobijete na putovanju, slučajno ih donesete kući iz kancelarije ili jednostavno ne možete da odolite novom dizajnu koji ste primetili u prodavnici. Ali kada vaš ormar za šolje postane pretrpan, vreme je da smanjite svoju kolekciju. U idealnom slučaju, vaš broj šoljica odražava broj ljudi u vašem domaćinstvu i koliko šoljica konzumiraju dnevno. Ako u vašem domu žive dve osobe i koristite tri šoljice dnevno, u ormanu bi trebalo da bude između šest i deset šoljica. Ako ih imate skoro 20, vreme je da proredite kolekciju.
Plastične posude bez poklopca
Svi imamo plastične posude koje su nekako izgubile svoje poklopce i više ne služe svrsi. Umesto da ih zadržite, odvojite jedno popodne da ih bacite ili prenamete. Verovatno ćete se iznenaditi koliko dodatnog prostora za skladištenje imate nakon što ih očistite. Da biste izbegli ovaj problem u budućnosti, organizujte fioku tako da posude i poklopci uvek budu zajedno.
Napuklo drveno posuđe
Slično oštećenom posuđu, vlaga se može zarobiti u pukotinama i omogućiti rast štetnih bakterija. Drvo je takođe veoma porozno, što znači da bakterije ne sede samo na površini, već se probijaju i unutra. Ovo obično nije razlog za zabrinutost jer se ove bakterije ne prenose. Ovo se dešava kada se predmeti lome ili raspadaju, izlažući patogene koji se nalaze unutra i omogućavajući im da se prenesu u vašu hranu.
Vi uživate, a bakterije se množe: Postoji pravilo koliko često treba menjati peškir
Preuzmite android aplikaciju.