Naši bubrezi eliminišu toksine, neophodni su za rast kostiju jer regulišu nivo kalijuma i fosfora u krvi, koji su osnova njihove strukture i stoga su izuzetno važni za pravilno funkcionisanje organizma.
Oni takođe aktiviraju vitamin D iz hrane, pretvarajući ga u kalcitriol, koji pomaže u formiranju kostiju, a takođe će regulisati krvni pritisak, što je važno za održavanje zdravlja srca.
Kroz njih prođe 180 litara krvi. To znači da se naša plazma prečišćava 60 puta u jednom danu. Od ove ogromne količine, 99 odsto se vraća u cirkulaciju, a samo oko 1,5 litara se izluči u obliku urina.
Srećom, zdravlje bubrega možemo zaštititi samo ako promenimo neke navike koje im škode, a cilj je prevencija bolesti i održavanje zdravlja tela.
Previše proteina
Proteini su suštinski deo zdrave ishrane, ali ako bubrezi ne rade kako treba, previše proteina može da im naškodi. Proverite sa svojim lekarom da li se ovo odnosi na vas, možda ćete morati da jedete manje porcije proteina i jaja, riba i orasi su dobri izvori.
Previše soli
Kod nekih ljudi veći unos soli može povećati krvni pritisak i tako uticati na probleme sa bubrezima, ali i dovesti do razvoja kamena u bubregu. Bilje koje je bogato mineralima savršeno će zameniti kuhinjsku so. Osim što poboljšava ukus hrane, biljke sadrže brojne lekovite sastojke koji jačaju imunitet i poboljšavaju varenje. Umesto soli možete dodati origano, bosiljak, kopar, majčinu dušicu, ruzmarin, nanu, lovorov list, majoran, žalfiju, kardamom, peršun, semenke celera, crni biber… Srce će vam biti zahvalno za ovu promenu. Jedite ove namirnice bogate kalijumom što je češće moguće – odlične su za zdravlje srca.
Bez duvanskog dima
Ako popušite samo par cigareta dnevno – to je previše, a do danas svi znamo koliko je duvanski dim opasan za zdravlje kardiovaskularnog sistema. Kada pušite, u telu se proizvodi kreatinin, koji će pronaći put do bubrega i negativno uticati na njih. Bolesti koje utiču na funkciju bubrega, poput dijabetesa i visokog krvnog pritiska, takođe pogoršavaju sklonost ka pušenju cigareta, a pušačima je veća verovatnoća da će biti potrebna dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazalo je istraživanje.
Oprezno sa lekovima protiv bolova
Svi imamo naviku da uzimamo lekove protiv bolova, ali nismo svesni da to može biti štetno. Iako nisu štetni ako se koriste u malim količinama, dugotrajna upotreba lekova protiv bolova, posebno u velikim količinama, štetno utiče na tkivo i strukturu bubrega i može otežati dotok krvi u bubrege. Jedna studija otkriva da je u proseku oko 5.000 slučajeva otkazivanja bubrega u Americi rezultat prekomerne upotrebe nekih lekova protiv bolova. Savet je da budete oprezni sa konzumacijom lekova, a o tome je pametno razgovarati sa lekarom.
Preuzmite android aplikaciju.