Ako često posegnete za užinom ubrzo nakon što pojedete određenu hranu, nije sve u vašoj glavi. Neke namirnice zapravo povećavaju vaš apetit i čine vas gladnijim.
Obično su kriva hrana koja se sastoji uglavnom od rafinisanih ugljenih hidrata i sa visokim sadržajem šećera jer im često nedostaju zasitni proteini i vlakna. Kombinacija visokog sadržaja rafinisanih ugljenih hidrata, malo vlakana i proteina može poremetiti nivo šećera u krvi, doprinoseći nezasitnoj žudnji i gladi.
Umesto da posežete za jednom od ovih nezadovoljavajućih namirnica, odlučite se za hranu koja ima hranljivu vrednost.
Slatka peciva
Znamo iskušenje da se probudite gladni i pogledate slatka peciva na vašem stolu dok ispijate prvu jutarnju kafu. Međutim, slatka peciva su jedna od najgorih namirnica za početak dana i svakako nisu potpun doručak. Ove pečene poslastice su odlične za zadovoljavanje vašeg nepca, ali nisu baš zadovoljavajuće za vaš stomak jer vas čine sitim. Bez dovoljno proteina ili vlakana (kojih peciva obično nedostaju), ove poslastice će povećati vaš šećer u krvi , zbog čega se ubrzo potom ponovo srušio u krv. Kada vam šećer u krvi padne, na kraju se osećate gladno i umorno – što nije idealno ako tek počinjete svoj slobodan dan. Zato, umesto ovih slatkih poslastica, izaberite doručak sa proteinima kao što su kuvana jaja ili grčki jogurt da biste duže ostali siti.
Grickalice
Ako pojedemo šaku čipsa ili pereca, želimo još, a to možete pripisati soli. So čini gotovo sve boljim ukusom jer izaziva lučenje pljuvačke. Više pljuvačke znači aktivnije receptore na vašim nepcima, što znači veću dubinu ukusa. Međutim, postoji još jedan razlog zašto žudimo za slanom hranom. Naučnici pretpostavljaju da ljudi žude za solju zbog mogućnosti da so pokreće oslobađanje dopamina, hormona koji nam omogućava da osećamo zadovoljstvo. Ovo može stvoriti začarani krug jer slane grickalice poput čipsa i pereca imaju tendenciju da budu pune rafinisanih ugljenih hidrata i jedva da ima vlakana, što usporava varenje. To nas čini gladnijim ranije.
Beli hleb
Beli hleb je sličan smeđem pirinču po tome što su mekinje uklonjene iz pšeničnog zrna koji se koristi za pravljenje hleba. Prehrambena industrija će ponekad čak otići i korak dalje i koristiti kalijum bromat ili hlor dioksid da izbeli brašno i ukloni bilo koju prirodnu žutu boju da bi postalo belje. Zašto se ovo radi? Čisto zbog estetike ili, drugim rečima, samo da bi hleb izgledao lepše za potrošača. Međutim, kao rezultat toga, hleb je lišen većine hranljivih materija i vlakana, što čini malo da se osećate siti. U stvari, jedna kriška belog hleba nudi manje od grama vlakana.
Slatke žitarice
Pahuljice zaslađene šećerom se uglavnom sastoje od šećera. A to znači da ne sadrže ni približno dovoljno vlakana i proteina, koji obezbeđuju osećaj sitosti. Zato konzumacija ovih vrsta žitarica može izazvati oštre skokove šećera u krvi, a zatim i padove. Ako volite da jedete žitarice i želite nešto što će vam pomoći da izbegnete glad i da održite nivo šećera u krvi stabilnijim, izaberite kutiju koja sadrži više od pet grama vlakana po porciji. Takođe, uparite svoje žitarice sa mlekom bogatim proteinima, kao što je sojino mleko, ili umesto toga koristite grčki jogurt kao bazu.
Pomfrit
Iako je krompir iznenađujuće odličan u stimulisanju sitosti, znatno je manje efikasan kada je u pomfritu. To je zato što sadrži mnogo rafinisanih ugljenih hidrata i natrijuma, koji zadovoljavaju ukus, ali ne toliko osećaj gladi. Bez ikakvih proteina ili vlakana, ako jedete samo pomfrit, verovatno ćete osetiti glad vrlo brzo nakon što pojedete svoju porciju pomfrita.
Preuzmite android aplikaciju.