Свакодневном конзумацијом протеина, поврћа и воћа храните свој организам и јачате имунитет. Међутим, просечна особа добије инфекцију горњих дисајних путева 2 до 4 пута годишње, што значи скоро месец дана грознице, језе, зачепљеног носа, болова у мишићима, кашља и притиска у синусима.
Иако многи људи тада прибегавају антибиотицима, морате знати да су они погодни само за одређене случајеве и да нису увек решење. На срећу, помоћ долази из природе. У наставку представљамо четири изузетне биљке које нас лече и штите од запаљења дисајних органа.
1. Зова – биљка богата антиоксидансима
Чудотворна базга или зова је биљка незаборавног мириса и богате традиције у народној медицини. Вековима се користи у здравствене сврхе, посебно у Грчкој, Португалу, Мароку и скандинавским земљама, а најчешће се користи за ублажавање симптома грознице, реуме, ишијаса и инфекција. Цветови зове су богати витамином Ц и моћним антиоксидансима, попут флавоноида, за које се верује да су одговорни за већину његових корисних својстава.
А данас се суплементи од зове углавном користе за смиривање прехладе, грипа и запаљења дисајних путева, јер олакшавају дисање и помажу код искашљавања. Ако се осећате као да ћете добити грип или прехладу, саветује се да поједете четири кашике бобица базге или да конзумирате њен екстракт, који можете купити у продавницама здраве хране и биљним апотекама.
2. Ехинацеа – моћна лековита биљка
Стотинама година, Индијанци су користили ехинацеу у различитим ситуацијама и за разне сврхе, од уједа змија до упале грла, за зарастање рана и као дезинфекционо средство за апсцесе, модрице и површинске ране које не зарастају како треба. Њена лековита својства потврђује и лабораторијска студија која открива како ова биљка може повећати број белих крвних зрнаца у људском телу, која нас штите од инфекција.
Ехинацеа повећава отпорност организма, смањује ризик од алергија, астме, поленске грознице, респираторних тегоба и упале уринарног тракта. У комбинацији са другим антисептичним биљем, као што је бреза, делује веома ефикасно.
3. Еукалиптус – олакшава дисање
Еукалиптус је познат по својим антисептичким својствима, посебно за инфекције горњих дисајних путева, бронхитис, синуситис и кашаљ. Ефикасно делује при кашљању и отварању зачепљених ноздрва, а помаже и у чишћењу организма од токсина и штетних микроорганизама. Уобичајен је састојак сирупа и других производа за лечење прехладе и кашља, а користи се и за инхалацију. У случају прехладе препоручује се пре спавања у овлаживач ваздуха ставити неколико капи уља еукалиптуса, а за лакше искашљавање можете додати и неколико капи чемпреса.
Анти-инфламаторна својства уља еукалиптуса чине га ефикасном терапијом у случају проблема изазваних астмом. Да бисте олакшали дисање, довољно је једну до три капи уља еукалиптуса утрљати на груди. Молекули уља ће продрети кроз кожу у крвоток и проширити крвне судове, што ће повећати доток кисеоника у плућа и нормализовати дисање.
4. Пеларгонијум – одбрана од кашља
Ова биљка је од давнина позната и коришћена у народној медицини Јужне Африке, а у тим крајевима је позната под називима умцкалоабо, умцка, зуцол или калоба. Једна је од клинички испитаних лековитих биљака у лечењу инфекција респираторног система, посебно инфекција горњих дисајних путева, запаљења грла, крајника и синуса.
На основу објављених клиничких студија, Европско респираторно друштво је потврдило да је екстракт пеларгонијума природни састојак за лечење акутног бронхитиса. У Немачкој је екстракт геранијума регистрован као званична индикација за акутни бронхитис, а неке земље, попут Велике Британије, увеле су га у националне смернице као прву линију одбране против кашља. Екстракт лековитог геранијума се изузетно добро подноси, па се деци може давати и у облику сирупа.
Ефекат који биљке имају на наше здравље је неспоран, али пре него што почнете да користите било који природни лек, посебно ако осећате озбиљне симптоме или имате одређене здравствене проблеме, консултујте се са својим лекаром.
Преузмите андроид апликацију.