Cena maline u Srbiji ove godine je iznosila od 400 do 420 dinara po kilogramu, dok je trenutna izvozna cena za inostrano tržište od 600 do 900 dinara, rekao je za Tanjug predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović.
Po njegovim rečima, dobru cenu maline uslovio je smanjen prinos na svetskom nivou, a u 2022. godini očekuje se dodatni rast-cena bi u otkupu, usled brojnih faktora, mogla da iznosi i 800 dinara po kilogramu.
– Cena maline ove godine bila je solidna, a sledeće će biti znatno veća – istakao je Radović. – Cene repromaterijala drastično su skočile. Mineralno đubrivo početkom godine bilo je od 30 do 70 dinara, sada je od 80 do 200 dinara, a najavljuje se i novi rast cena. Pri tome, biće mnogo manje roda maline sledeće godine jer je suša zaustavila rast mladih lastara, koji je trebalo da rađaju naredne godine.
Za 10 meseci ove godine iz Srbije je izvezeno malina u vrednosti od 290 miliona evra, što je više nego 2020. godine kada je za isti period vrednost izvoza iznosila 215 miliona evra. Vodeća izvozna tržišta za srpsku malinu su Nemačka, Francuska, Velika Britanija i Belgija, kao i Sjedinjene Američke Države, gde se ove godine postiže znatno veća cena nego u evropskim zemljama.
Na teritoriji Srbije pod malinom je registrovana površina od 24.000 hektara, ali kako kaže predsednik Asocijacije malinara, de fakto je pod malinom oko 14. 000 hektara. Prinos na nivou zemlje ove godini je iznosio 70.000 tona.
– Zbog suše je na brojnim parcelama u Srbiji prinos bio mnogo manji pa je, umesto 150 ili 200 kilograma po aru, prosečno bilo tek 40 kilograma. Rod je bio sjajan tamo gde se navodnjavalo, pa smo zato uspeli da dostignemo tih 70.000 tona”, istakao je Radović.
On je dodao da se očekuje i rast cena kupine, koja je ove godine u otkupu bila od 350 do 420 dinara. Dobra cena kupine takođe je uslovljena nedostatkom prinosa u Čileu, Meksiku i drugim velikim izvoznicima ovog voća.
Preuzmite android aplikaciju.