Не само да паметно бирате тканине, већ и боје за купаће костиме.

Одећа коју ваша деца носе на плажи или базену утиче на то колико их лако можете видети под водом, у гужви или са веће удаљености, па стручњаци препоручују да избегавате куповину тамних, плавих или зелених купаћих костима за малишане.
Тамније боје апсорбују светлост уместо да је рефлектују. Када су потопљене у води, та апсорпција се још више појачава. Вода природно филтрира светлост, смањујући видљивост чак и у чистим базенима. Тамни купаћи костим може брзо нестати чим се дете у њему потопи.
Удаљеност додатно отежава уочавање тамних боја. Дете у тамном купаћем костиму, на само три метра испод воде, можда неће бити видљиво родитељима који стоје поред базена.
Сенка или јак одсјај сунца могу потпуно заклонити поглед када гледате из одређеног угла.
Већина базена има плаве површине, плочице, облоге или обојено бетонско дно, које се стапа са плавим купаћим костимима. Сличност боја смањује контраст.
Плава тканина апсорбује исте светлосне таласе као и вода у базену, па се купаћи костим стапа с позадином. Дете које зарони до дна базена у плавом купаћем костиму можда неће бити уочено.
Црна боја апсорбује све светлосне таласе, па црни купаћи костими практично нестају под водом, без обзира на боју базена или тип воде.
Тестови видљивости спроведени на јавним базенима показали су да тамни купаћи костими, укључујући црне, значајно смањују могућност уочавања у поређењу са неонским бојама високе видљивости.
Спасиоци су изјавили да је црни купаћи костим најтежи за праћење током вежби безбедности у води и симулација хитних ситуација.
Овај ефекат “невидљивости” јавља се у свим воденим условима, али је нарочито изражен у природним воденим површинама, током ноћног пливања или у базенима са сенкама.
Зелени купаћи костими тешко се уочавају у језерима, рибњацима и другим природним водама. Та окружења често садрже алге, биље и зеленкасту воду која камуфлира зелени купаћи.
Чак и плитка вода у природи може да заклони зелени купаћи костим и представља безбедносни ризик. Отпад, честице и временски услови додатно стапају зелени купаћи са околином.
Зашто деца пре кажу “тата” него “мама”? Разлог је и те како логичан
Преузмите андроид апликацију.