Početkom godine ministar odbrane Miloš Vučević izneo je predlog pred javnost i predsednika Aleksandra Vučića o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka, koji je suspendova 2011. godine. Ova tema postala je jedna od najaktuelnijih, a svedoci smo da ima onih koji su predlog prihvatili, ali i onih kojima se to nije dopalo.
Portal Ns uživo odlučio je da sprovede anketu preko naše Instagram stranice, a na pitanje „Da li ste za uvođenje vojnog roka?“ glasalo je više od 7.000 ljudi.
Za vraćanje obaveznog vojnog roka glasalo je 4.192 Novosađana, opciju NE je kliknulo 2.581 i Nisam razmišljao/la 517 sugrađana. Anketu je videlo više od 25.700 naših vernih pratilaca.
Aktivacija vojnog roka prilagođena savremenom životu mladih
Kako je ranije ministar Vučević naglasio, „vojni rok nije poziv za rat, već razumevanje svih bezbednosnih aspekata geopolitičkih okolnosti, situacije u državi, situacije u regionu i pre svega budućnosti Republike Srbije“.
Istakao je da ostaje pitanje da li će, ako se reaktivira, vojni rok trajati 100 ili 120 dana.
– Naš predlog je najduže do četiri meseca i mi ćemo, naravno, ako država to prihvati, tražiti i jedan vremenski okvir da možemo pripremiti kasarne, regrutacione centre za uslove za prihvat mlade vojske, novih regruta u skladu sa savremenim okolnostima života. Ne želimo da vratimo vreme u sedamdesete, osamdesete ili devedesete, nego da ti momci, budući vojnici, ponos Srbije, imaju najbolje moguće uslove za život u kasarnama – naglasio je Vučević.
– Mi ćemo tu infrastrukturu prilagoditi savremenom uslovu života, neće biti kao što je bilo devedesetih. Moramo voditi računa o broju vojnika u spavaonama, tuširanjima, internetu, obrocima. Verujem da smo sposobni da to uradimo, neće to biti hotel, nego kasarna. Ta kasarna će biti u skladu sa savremenim životom i potrebama mladih ljudi – rekao je Vučević nedavno gostujući na TV Pink.
Predsednik 2022. najavio mogućnost uvođenja vojnog roka
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u maju 2022. godine najavio je da će predložiti uvođenje vojnog roka u Srbiji u trajanju od 90 dana.
– Obavezni vojni rok od 90 dana, a na nadležnim vojnim organima je da nam izvede računicu koliko bi to koštalo. Svaki muškarac može da izdvoji 90 dana za svoju državu – rekao je Vučić.
Predsednik je tada rekao da će Narodna skupština i Vlada Srbije odlučivati o tom predlogu.
– Takva odluka utiče na drugačiji odnos prema poslu, prema obavezama, od nameštanja kreveta do toga da na disciplinovan način odgovore na životna pitanja. Mislim da je to dobar predlog, a na parlamentu i Vladi je da taj predlog prihvate – kazao je on.
U Vojsci Srbije 2011. godine obustavljeno odsluženje vojnog roka
Tokom 2011. godine, za vreme vlasti Demokratske stranke, Vlada Republike Srbije, na predlog Ministarstva odbrane, utvrdila je Nacrt odluke o obustavi obaveze služenja vojnog roka i Nacrt zakona o izmenama i dopunama zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi i prosledila ih Narodnoj skupštini koja je Odluku i usvojila. Reč je o pravnom osnovu za suspendovanje obaveznog služenja vojnog roka (ostala je mogućnost ponovnog aktiviranja ove obaveze u slučaju potreba za odbranu države) i uvođenje – dobrovoljnog služenja vojnog roka.
Na osnovu pomenute Odluke, obaveza služenja vojnog roka u Vojsci Srbije obustavljena je odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini. Isto je važilo i za vojnike na „civilnom” služenju vojnog roka, a upućivanje na služenje vojnog roka u Vojsku Srbije od 1. januara 2011. godine se vršilo po principu dobrovoljnosti, u skladu sa zakonom.
Švajcarska, Austrija, Danska, Norveška, Švedska, Litvanija, Estonija, Ruska federacija, Izrael su samo neke od država u kojima je obavezno služenje vojnog roka.
Vučić: Srbija kreće u realizaciju novih planova, o tome i u Davosu
Preuzmite android aplikaciju.