Родитељи открили која фаза одрастања деце им најтеже пада!
Свака фаза одрастања детета за родитеље је и лепа и истовремено тешка – у једном периоду је тешко јер проходавају и падају па морате сваке секунде да будете са њима, после тога је тешко јер су у фази када постављају милион питања дневно, онда полазе у школу, па следи привикавање итд.
Међутим, родитељи су сагласни да је једна фаза одрастања за њих ипак најтежа – у питању су тинејџерске године, а маме и тате кажу да је 15. убедљиво најтежа, како због притиска у школи, тако и због њихових хормона који „дивљају“ у пубертету.
Како преноси миррор.цо.ук, студија у којој је учествовало 1.000 родитеља чија су деца тинејџери, чак 75 одсто њих сматра да је узраст од 13 до 19 година најизазовнији по питању одгајања, а 32 одсто кажу да су били „неспремни“ за то.
Борба са честим променама расположења тинејџера је оно што овај узраст чини најтежим, каже 35 одсто родитеља, а истичу и да је овај период изазован јер већ тада доносе неке важне животне одлуке, али и праве одређене грешке.
Чак две трећине родитеља сматра да је њихово дете дошло до тачке када више не може да се бори са притиском у школи, на тестовима, а скоро половина мама и тата мисли да је то утицало на ментално здравље детета, као и на њихово самопоуздање.
Због притиска који осећају у вези са школом, тинејџери постају веома свадљиви, љути и лошије спавају, показало је истраживање.
Када је реч о притиску који осећају због школе, тинејџери највише брину због оцена, затим да ли ће запамтити све што треба, а брине их и то да потенцијално лоше ураде тестове.
Психолог проф. Маргарета Џејмс истиче да је овај период тако тежак јер „деца постају одрасли људи“.
„Мењају им се обрасци спавања што може да узрокује хроничну депривацију сна, која утиче на концентрацију и пажњу, што се онда неминовно одражава на школу и успех у школи.
Сазревање мозга дешава се истовремено са пубертетом и хормонским променама, тако да долази до мањка контроле у постављању приоритета, планирања, организовања и контролисања импулсивног понашања. То доводи до мањка мотивације, промена расположења и конфликта са ауторитетима, а утиче и на њихово доношење одлука, посебно када је реч о преузимању ризика“, појашњава психолог.
Она је на крају поручила да родитељи и тинејџери морају да науче да умање стрес помоћу здравих навика – здравом исхраном, физичком активношћу, добрим навикама у спавању, као и неким техникама релаксације.
Kako odabrati cipele koje odgovaraju svim stilovima odevanja?
Преузмите андроид апликацију.