Manifestacija „Šargarepijada“ održava se po treći put u Begeču, gde se ova povrtarska kultura uzgaja kao hibridna sorta, koja se odlikuje izuzetnim karakteristikama usled klimatskih i mikroklimatskih uslova karakterističnih za podneblje u kojem se uzgaja. Manifestaciju je otvorio pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Petrović.
– Danas je u Begeču praznik prvoklasne šargarepe, koja polako prerasta u njegov prepoznatljiv brend, jer je ova povrtarska kultura, jedinstvena po svojim svojstvima, već poširila dobar glas o ovom mestu. Brojke koje govore da se na čak 600 hektara i oko 20 gazdinstava u Begeču svake godine proizvede preko 30 000 tona prve klase šargarepe, za ovo malo mesto, govore same za sebe. Želim vam da još puno godina koje su pred nama, organizujete ovu manifestaciju, koja će iz godine u godinu postati sve raznovrsnija, sve sadržajnija, i koja će sve više i više dobiti svoj prepoznatljivi identitet, ne samo u Novom Sadu, već i mnogo šire – rekao je Petrović otvarajući manifestaciju.
Domaćini manifestacije, MZ „Begeč“, Zemljoradnička zadruga „Begečki povrtari“ i KS „Begeč“ organizovali su raznovrstan program za posetioce, koji će u toku današnjeg dana moći da probaju različita jela od ovog povrća, a biće organizovano tamičenje u kuvanju gulaša i takmičenje za najslađu šargarepu. Takođe, „Šargarepijadu“ će pratiti bogat kulturno-umetnički program, uz nastupe tamburaške sekcije Kulturne stanice „Begeč“, đaka OŠ „Veljko Petrović“ iz Begeča, dece iz vrtića „Pinokio“ iz Begeča, folklornog Udruženja „Begečka nana“ i biće organizovana humanitarna tombola za malu Begečanku Anu Milić.
Predsednik MZ „Begeč“ Milan Tatić je rekao da ova manifestacija okuplja lokalne uzgajivače ratarskih i povrtarskih kultura, od kojih je na ovom prostoru najpoznatija šargarepa.
– Privrednici Begeča i lokalno stanovništvo razvijaju svoju proizvodnju u skladu sa savremenim tokovima i imaju ambiciju da to i pokažu. Grad Novi Sad je razumeo i podržao ideju o podsticaju lokalnog i poljoprivrednog razvoja i Begeč će uz pomoć ovakvog partnera sigurno u budućnosti biti osnažen za nove projekte u oblasti privrede – dodao je Tatić.
Podrška Grada Novog Sada poljoprivrednicima koji se bave organskom poljoprivrednom proizvodnjom nastavlja se još od 2011. godine, po čemu se Grad često pominje kao primer dobre prakse. Za učešće u razvoju organske poljoprivredne proizvodnje u 2024. godini opredeljeno je 7 miliona dinara, a 11 poljoprivrednih proizvođača dobilo je bespovratna sredstva za sertifikaciju organske proizvodnje, za nabavku sadnog i semenskog materijala i za druge investicije. Za sertifikaciju proizvoda sa oznakom geografskog porekla u ovoj godini opredeljena su sredstva od 1,5 milona dinara, i to za „Begečku šargarepu“, „Futoški kupus“ i „Fruškogorski lipov med“. Pored toga, u 2024. godini Grad Novi Sad je izdvojio 28 miliona dinara za pomoć mladim poljoprivrednicima za nabavku mehanizacije, u cilju započinjanja i razvoja sopstvene poljoprivredne proizvodnje.
Bend „Rok Ko fol“ ponovo u Novom Sadu u četvrtak, 24. oktobra
Preuzmite android aplikaciju.