Изложба фотографија „Трон“ Павела Суровог из Кисача отворена је у Пекингу, у новом музеју на Пекиншком универзитету Union. Изложба је организована у сарадњи Пекиншког универзитета Union и Универзитета у Новом Саду, као и Културног центра Кисач и Асоцијације за културну размену Србије и Кине.

Циљ изложбе „Трон“ јесте да продуби размену и сарадњу између Кине и Србије у области културе и уметности, као и да унапреди међусобно разумевање и пријатељство два народа. Изложба ће трајати месец дана, а кроз јединствену фотографску перспективу и визију Павела Суровог, која обједињује народне ношње различитих народа, представљају се друштвене и културне особености Србије.
Најпре је уметника Павела Суровог примио секретар Партијског комитета свих универзитета у Пекингу, Чу Гуоцинг, који је уједно и ректор Пекиншког универзитета Union. Он је истакао да је ово његов трећи сусрет са уметником – два пута су се срели у Србији, у Новом Саду, на Павеловој изложби и у Културном центру Кисач. Чу је изразио задовољство што је сарадња Кине и Србије на високом нивоу и што две братске државе интензивно сарађују. Изложбу фантастичних фотографија Павела Суровог у Пекингу оценио је као велики допринос културној сарадњи између две земље.
Високи представници више универзитета из Пекинга похвалили су пионирски рад и висок квалитет уметничких дела – фотографија које комбинују српске народне ношње и њихову интерпретацију. Посебно су истакли енергију и младалачки темперамент уметника, који, како су навели, не остаје у комфорној зони стваралаштва, већ поставља високе стандарде уметности, препознаје потребе тржишта и чини своју уметност живом, надахнутом младошћу и страшћу.
На церемонији отварања, Чанг Хонгмеи, потпредседница Пекиншког универзитета Union, срдачно је пожелела добродошлицу српским пријатељима који су дошли издалека. Она је рекла да је ова изложба још један значајан резултат сарадње два универзитета и живописно осликавање културне и уметничке размене Кине и Србије.
Потом су се присутнима обратили Ванг Хе, секретар Партијског комитета Факултета уметности Пекиншког универзитета Union, професорка Марина Мађарев, продеканка Факултета уметности Универзитета у Новом Саду, и Павел Сурови, српски уметник и модни фотограф.
Ванг Хе је у свом говору истакао значај уметничке размене између Кине и Србије, као и важну улогу уметности у промоцији културних веза између две земље, изразивши велика очекивања од изложбе.
Професорка Мађарев је говорила о значају сарадње два универзитета из српске перспективе, захвалила се домаћинима на топлом пријему и представила уметничка достигнућа Павела Суровог и карактеристике радова на изложби.
Павел Сурови је у свом обраћању пренео своје креативне идеје и уметничка искуства, изразио љубав према културној и уметничкој размени између Кине и Србије и упутио пријатељске поздраве кинеској публици. Посебно је истакао плодну економску сарадњу на државном нивоу, за коју су заслужни председници Си Ђинпинг и Александар Вучић, што је изазвало бурни аплауз.
– Велика ми је част што могу на јединствен начин, преко изложбе фотографија народних ношњи из Србије „Трон“, да јачам културну сарадњу између Кине и Србије, градова Пекинга и Новог Сада, као и сарадњу уметничких универзитета двеју земаља. Изложба је отворена у новом, прелепо реконструисаном музеју на Пекиншком универзитету Union. За мене је ово магични моменат у каријери. Данас је посебан дан јер је најнаграђиванији пројекат „Трон“, који је отварао титулу Европске престонице културе – Нови Сад 2022, изабран да буде приказан кинеској публици у Пекингу. Одржао сам два предавања за студенте уметности у Пекингу – „Етно наслеђе и његова апликација у уметности, фотографији и моди“ и „Како успешно изградити свој стил у графичком дизајну“. Радује ме што тако велика нација жуди за знањем и пажљиво учи и слуша свет. Очекује ме још турнеја и отварање две изложбе – у Тајану и јужној кинеској престоници Нањингу – истакао је уметник и модни фотограф Павел Сурови.
“Брат” – ускоро документарни филм о животу кошаркаша и тренера Дејана Милојевића
Преузмите андроид апликацију.