У петак, 26. новембра у у Музеју савремене уметности, перформансом MONUMENT: NO ONE IST LOST уметнице Иване Ивковић отворена је изложба EVROVIZION.CROSSING STORIES AND SPACES институције за интернационалне односе у култури из Немачке – ifa (Institut für Auslandsbeziehungen).
На свечаном отварању присутнима су се обратили Бранислава Секулић, директорка Музеја савремене уметности Војводине, Франк Бауман, директор Goethe-Института у Србији и Сања Којић Младенов, кустоскиња изложбе.
Бранислава Секулић, директорка Музеја савремене уметности Војводине, у свом обраћању је истакла: „Изложбом коју вечерас отварамо потврђујемо да смо културна институција која представља место укрштања култура и место размене уметничких визија и идеја.
Место које је мост сусретања и повезивања уметника. Ова изложба ће бити отворена до 27. фебруара 2022. године и једна је од првих у званичног програму Европске престонице културе 2022. године.
Представља пут у другачију перспективу. Прозор у нове могућности. Тумачи наслеђе и будућност европског човека кроз визуру 14 уметника из Европе, од чега и из Србије и региона.
Презентује се у Новом Саду као резултат сарадње Музеја савремене уметности Војводине, Института за немачке интернационалне односе у култури ifa и Goethe-Института у Србији, којима се овом приликом срдачно захваљујем на подршци и доброј вишегодишњој сарадњи коју имамо“.
Франк Бауман, директор Goethe-Института у Србији, на отварању је рекао: „Изложба коју коначно отварамо вечерас, са једне стране се ослања на дугачку традицију сарадње између Музеја савремене уметности Војводине у Новом Саду, институције за интернационалне односе у култури из Немачке – ifa, и Goethe-Института у Србији.
С друге стране, она је нешто потпуно ново за све укључене, јер се овог пута не ради о презентацији готове, унапред припремљене и кустосиране изложбе из Немачке.
Уместо тога, овде су представљена међународна уметничка дела специјална продуцирана за изложбу EVROVIZION. На шестогодишњем путовању кроз различите европске градове, махом уз избегавање „дежурних метропола“, фокус је увек на Европи уз уметничку дискусију о горућим социјалним, еколошким и културним питањима. Goethe-Институт у Србији и ја смо поносни што смо део овог пројекта“.
Сања Којић Младенов, кустоскиња изложбе, на отварању је рекла: „Изложба EVROVIZION.CROSSING STORIES AND SPACES бави се актуелним друштвено – политичким контекстом и пропитивањем Европског идентитета кроз истицање мање видљивих и маргинализованих геополитичких и културних простора.
Колегиница Сабина Клем и ја смо се током креирања концепције изложбе одлучиле да у фокус ставимо просторе југоисточне и источне Европе.
Места која на међународној уметничкој сцени имају донекле подређену улогу. Циљ нам је био да укажемо на постојеће проблематичне односе, осветлимо специфичне прогресивне импулсе локалних уметничких сцена, те отворимо просторе за активну међусобну сарадњу.
Кокреативна изложба ће биће представљена у 12 градова Европе и мени је посебно драго да је Нови Сад са Музејом савремене уметности Војводине, једна од првих станица пројекта, јер је то град који ће наредне године понети титулу Европске престонице културе, значајне и за пропитивање Европског културног идентитета“.
Изложбу је отворио перформанс Иване Ивковић MONUMENT: NO ONE IS LOST, наставак мултимедијалног истраживања уметнице започетог пре неколико година, у којем ствара перформативне tableau vivant ситуације (живе слике) у специфичним контекстима и местима.
Питања идентитета и родних стереотипа заузимају значајно место у делу Иване Ивковић при чему она користи полунаго тело као перформативни инструмент или медијум специфичне осетљивости и сензуалности.
Њена дела су увек била усредсређена на искуства гледалаца, односно на њихову емоционалну и психолошку перцепцију амбијената и догађаја.
На изложби своје радове представљају уметнице и уметници Игор Бошњак, Лана Чмајчанин, Петрит Халилај, Ивана Ивковић, Владимир Миладиновић, Селма Селман, Аднан Софтић, Nevin Aladağ, Henrike Naumann, Emilija Škarnulytė, Slavs and Tatars, Johanna Diehl, Janine Jembere и Vajiko Chachkhiani. Кустоскиње изложбе су Сања Којић Младенов и Сабина Клем.
Кокреативна изложба ifa-е под називом EVROVIZION.CROSSING STORIES AND SPACES бави се актуелном друштвено-политичком ситуацијом у Европи и идејом европског идентитета.
У фокусу има мање видљиве и маргинализоване геополитичке и културне просторе, посебно простор југоисточне и источне Европе.
То су такозване полупериферије и места разноликости, која у многим међународним дебатама и изложбеним праксама имају подређену улогу.
Изложбу чине и путујућа библиотека, доступна свим посетиоцима изложбе, интернет презентација пројекта и MAGAZINE PRE-ISSUE који садржи почетне информације о пројекту.
Такође, у сваком граду презентације биће конципиран по један нови број магазина, па тако и EVROVIZION.CROSSING NOVI SAD – реализован са локалним партнерима и кроз обухватање свих додатних садржаја и догађаја пројекта у Новом Саду. На крају се очекује колекција различитих часописа, као специфични „архив путовања“.
За време презентације изложбе, 26.11.2021 – 27.02.2022, одржаће се више пратећих програма у Новом Саду, док ће у фебруару 2022. године, и у галерији Мењачница Goethe-Института у Београду, бити реализована изложба уметнице Хенрике Науман.
Институција за интернационалне односе у култури из Немачке, ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), конципира, промовише и реализује изложбе о ликовној уметности, дизајну и архитектури широм света; од историје Баухауса до савремене уметничке праксе и савремене фотографије.
Ову уметничку и културну размену иницира одељење уметности ifa, својим програмима у галерији у Штутгарту и галерији у Берлину, путујућим изложбама, подршком уметницима, финансирањем изложби, као и програмима за бијенала и конференције.
Организација ifa је најстарија немачка посредничка организација за интернационалне односе у култури, подржавају је Савезно министарство иностраних послова СР Немачке, покрајина Баден-Виртемберг и њен главни град Штутгарт.
Преузмите андроид апликацију.