Почетна > Србија
Србија

Отворена галерија “Сањај”

Нова уметничка галерија “Сањај“ свечано је отворена у Београду и истовремено је у њој уприличена и прва изложба “Трагачи (снова)” тројице аутора Марка Кусмука, Дамјана Ковачевића и Владимира Лучића.
Фото: Pixabay/zhuwei06191973

Оснивач овог уметничког простора Сања Бјелановић Јанковић навела је да се одувек држала старе латинске изреке “nomen est omen“ (“име је знак“).

“Тај знак ће дати на карактеру онога ко га носи. . . Надам се да ће ово бити простор где се снови сањају, али и остварују“, рекла је Бјелановић Јанковић.

Открила је да је на месту галерије раније била апотека, а сада је, каже, отворена и “апотека за лечење душе. “

“За прву изложбу сам одабрала три млада уметника Марка, Дамјана и Владимира, јер су они показали свој раскошни таленат цртања и за њега добили престижне награде. Те награде су им отвориле врата нових галерија, код нас и у свету“, навела је Бјелановић Јанковић и додала да је одабрала баш ове уметнике јер је “за њих цртеж основа и оружје којим освајају нове светове и сфере.“

Додала је да поставка носи име “Трагачи (снова)“ јер се у њој трага не само за сновима који нам сами долазе, већ и за оне које сами креирамо.

Музичар др Неле Карајлић, иначе супруг Сање Бјелановић Јанковић, рекао је да нас је историја 20. века научила да је најјаче оружје које народ, друштво или држава имају њихова култура.

“Победника у Хладном рату није одлучила хидрогенска бомба или средства масовног уништења, већ музика Боба Дилана и филмови Стенлија Кјубрика. . . Ова галерија је наш мали допринос оружаним снагама наше културе, а исто тако и допринос нашем граду Београду“, навео је Карајлић.

По његовим речима, “нема великог града без малих галерија, баш као што нема велике културе без занесењаштва малог човека. “

“Галерија се зове “Сањај“ јер су снови оно што модерном човеку једино недостаје. . . Онај ко нема ништа осим снова, тај има све, а онај који има све осим снова – тај нема ништа…Зато, изволите – сањајте!“, рекао је Карајлић.

Нова галерија и ова поставка привукли су пажњу бројних јавних личности, међу којима је био и познати писац Мухарем Баздуљ.

Изложба ће трајати до 2. децембра.

Atelje 212 “Ljubavnim pismom“ obeležava 65 godina postojanja

Преузмите андроид апликацију.