У организацији Културног центра Кисач свечано је отворен 32. Међународни фестивал дечјег фолклора „Златá брана“, традиционална манифестација која се сваке године одржава у Кисачу под покровитељством Града Новог Сада.

Фестивал је свечано отворила чланица Градског већа за културу Маја Черемиџић Шаиновић, а отварању су присуствовали министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Демо Бериша, извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јованић, директор Кинеског културног центра у Београду Џанг Аимин са сарадницима, председница Националног савета словачке националне мањине Душанка Петракова, као и бројни гости.
Фестивал „Златá брана“ представља један од најзначајнијих културних догађаја у Србији посвећених очувању дечјег фолклора, народних игара, песама, музике и обичаја. Сваке године окупља више од 1.300 деце из Србије и иностранства, а овогодишње издање угостило је ансамбле из Кине, Шпаније, Словачке, Хрватске и Шведске.
Основан 1993. године, фестивал је временом прерастао оквире словачке заједнице у Србији и постао међународна манифестација која окупља младе чуваре традиције из различитих земаља и култура.
Министар Демо Бериша похвалио је организацију фестивала и истакао његов значај за очување културног идентитета и развој локалне заједнице.
– Данас се радујем са вама. Када видим 1.300 учесника на овој дивној манифестацији, са задовољством могу да кажем да словачка национална заједница има будућност у Србији. А ви, децо, љубоморно чувајте своје писмо, песме, културу и традицију – поручио је Бериша.
Директор Културног центра Кисач и фестивала Павел Сурови захвалио је Граду Новом Саду на дугогодишњој подршци.
– Поносни смо што Кисач данас постаје центар дечјег фолклорног света. Захваљујући континуираној подршци Града Новог Сада, можемо да развијамо културу и организујемо програме светског нивоа – истакао је Сурови.
Обраћајући се у име градоначелника Новог Сада Жарка Мићина, Маја Черемиџић Шаиновић нагласила је да фестивал представља пример како култура може да живи и развија се у свим деловима града.
– „Златá брана“ је капија кроз коју деца улазе у нешто веће од себе. Из ње излазе богатија за нова пријатељства, нове песме и искуства која их повезују са другим народима и културама. Зато ће Град Нови Сад увек бити подршка овој јединственој манифестацији – поручила је она.
Директор Кинеског културног центра у Београду Џанг Аимин похвалио је начин на који се у Кисачу негују традиција и културно наслеђе, а том приликом договорена је и сарадња између Културног центра Кисач и Кинеског културног центра у Београду.
Преузмите андроид апликацију.




