Povodom obeležavanja godišnjice Novosadske racije, Arhiv Vojvodine, Kulturni centar Novog Sada i Istorijski arhiv Grada Novog Sada organizuju dokumentarnu izložbu u čast sećanja na žene žrtve januarskog Pogroma 1942. godine.
Izložba pod nazivom “Tužna senka tišine: Sećanje na stradanje žena u januarskom Pogromu 1942. godine u Novom Sadu” biće otvorena u petak, 24. januara u Kulturnom centru Novog Sada, sa početkom u 12 časova.
Na otvaranju će govoriti:
Petar Đurđev, Član Gradskog veća za obrazovanje,
Dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine,
Sunčica Marković, pomoćnik direktora Kulturnog centra Novog Sada.
Novosadska racija ili Racija u južnoj Bačkoj 1942. godine je naziv za masovne likvidacije Srba, Jevreja i Roma koje su u januaru 1942. izvele mađarske vlasti na području tada okupirane Bačke.
Kao izgovor za akciju, koju su tadašnje mađarske vlasti službeno opisale kao policijsku raciju, je poslužilo nastojanje da se likvidira tamošnji partizanski pokret, ali u stvarnosti su mađarske vlasti nastojale da se uklone „neželjeni elementi“ sa teritorija pripojenih Mađarskoj po završetku aprilskog rata.
Racija je sprovedena na Božić u naseljima Šajkaške – Čurugu, Gospođincima, Šajkašu, Đurđevu, Mošorinu, Titelu, Loku, Gardinovcima, Vilovu, Žablju, kao i u gradovima Bečeju, Srbobranu, Temerinu i nešto kasnije u Novom Sadu (od 21. do 23. januara 1942. godine)
Zajednička grobnica za sve žrtve masakra postali su Dunav i Tisa, koji su tih ledenih januarskih dana bili potpuno zaleđeni, pa su egzekutori morali praviti otvore, kako bi svoje žrtve gurnuli pod led.
Za mesec dana je ukupno ubijeno između 3.000 i 4.000 ljudi, te je Novosadska racija predstavljala najveći pokolj na području Vojvodine u drugom svetskom ratu.
Sećanje na ovaj tragičan događaj se obeležava svake godine nizom programa, dok je centralni događaj komemorativni skup na Keju žrtava novosadske racije, kod spomenika Porodica.
Bogata izdavačka delatnost Arhiva Vojvodine u 2024. godini: Izdate 94 publikacije
Preuzmite android aplikaciju.