Početna > Zeleni grad
Zeleni grad Srbija

Otkrivena nova vrsta slepog miša u Vojvodini

Slepi miš mali potkovičar (Rhinolophus hipposideros) otkriven je krajem marta u poznatom pećinskom skloništu na periferiji Vršca, prvi put na teritoriji Vojvodine, saopštio je danas Prirodnjački muzej u Beogradu.
Foto: WikimediaCommons/João Manuel Lemos Lima

Tokom redovnog pregleda poznatog pećinskog skloništa na periferiji Vršca, po prvi put zabeležena dva odrasla mužjaka slepog miša mali potkovičar, što je ujedno i prvi nalaz u Vojvodini, gde je do sada poznato poznato 25 vrsta slepih miševa, od ukupno 31 na terotoriji Srbije.

Jedinke malog potokovičara registrovali su kustos-savetnik zbirki sisara Prirodnjačkog muzeja u Beogradu dr Milan Paunović i čuvar prirode JP „2. oktobar“ iz Vršca Milivoj Vučanović, koje se stara o Predelu izuzetnih odlika „Vršačke planine“.

Mali potkovičar do sada nije nalažen u celoj Vojvodini i peripanonskim delovima središnje Srbije, a prisutan je u pobrđu i planinskim krajevima južno od Save i Dunava.

Pojedinačne jedinke te vrste zimuju u podzemnim skloništima, pre svega u pećinama i jamama, a tokom leta svoje male porodične kolonije, koje čine 15 do 30 ženki sa mladuncima, formiraju u napuštenim kolibama, zgradama i toplijim potkapinama.

Najveće zimovalište te vrste slepih miševa u Srbiji je Rajkova pećina kod Majdanpeka gde je beleženo prosečno preko 300 jedinki.

Prvi nalaz vrste mali potkovičar, kao i nedavni nalazi sredozemnog potkovičara Rhinolophus euryale u okolini Vršca, posledica je pre svega blizine obronaka južnih Karpata u susednoj Rumuniji i severoistočnoj Srbiji gde žive pripadnici tih vrsta, ali i postojanja jedinog pogodnog skloništa pećinskog tipa koje se u celoj Vojvodini nalazi samo na Vršačkim planinama.

Monitoring slepih miševa u Srbiji Prirodnjački muzej obavlja u okviru projekta „Ekološka mreža Srbije“ čiji je nosilac Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu.

U novosadskim parkovima živi preko 100 vrsta ptica i drugih životinja

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake