Vojvodinu krase mnogobrojne znamenitosti i nestvarna mesta kakvih, po mišljenju njenih žitelja, nema nijedna druga zemlja. Elegantni gradovi i ušuškana sela u Vojvodini, mogu da se pohvale bogatom istorijom, jedinstvenom prirodom, raznolikom kulturom i ukusnom kuhinjom.
Iako je teško izdvojiti samo nekoliko autentičnih mesta u Vojvodini, u nastavku teksta predstavićemo vam još neke od najlepših i najznačajnijih:
Manastiri – Fruška gora
Prema istorijskim podacima, većina Fruškogorskih manastira nastala je u periodu od 15 do 18 veka. Danas je od 35 manastira, sačuvano 17 i podignuto još pet. Osim manastira Fenek, svi manastiri smešteni su na području od 50 kilometara dužine i 10 kilometara širine.
Manastiri na Fruškoj gori su: Kuveždin, Rakovac, Bešenovo, Šišatovac, Staro Hopovo, Novo Hopovo, Grgeteg, Jazak, Mala Remeta, Krušedol, Privina Glava, Đipša, Petkovica, Vrdnik, Fenek, Beočin i Velika Remeta.
Dok kasnije izgrađeni manastiri su: Savinac, Manđelos, Vavedenje, Grabovo i Berkasovo kod Šida.
Manastiri su smešteni na livadama i u bogatim šumama, na izvorima 16 potoka, od ukupno 51 koliko ih ima Fruška gora.
Podignuti kao zadužbine srpskih vladarskih porodica, manastiri na Fruškoj gori danas predstavljaju utočište mnogih vernika i dragoceni kulturno-istorijski spomenik.
Deliblatska peščara
Deliblatska peščara nalazi se u južnom Banatu, između reke Dunav i jugozapadnih padina Karpata, i predstavlja najveći peščani teren u Evropi. Nekada je bila deo ogromnog praistorijske pustinje, a nastala je povlačenjem Panonskog mora.
Ona danas predstavlja dom mnogim endemskim vrstama biljaka i životinja koje su retke ili ugrožene u Evropi i širom sveta. Zbog svoje šume i okoline, proglašena je za Specijalni rezervat prirode.
Na nacionalnom nivou, predstavlja i prirodno dobro od posebnog značaja koje spada pod prvu kategoriju zaštite.
Peščara je dobila naziv po selu Deliblato, u opštini Kovin. Njegove glavne mase su brda eliptičnog oblika sa stepskim travnjačkim ravnicama i stepske šume.
Najbolji način da je istražite je peške, a postoji i nekoliko pešačkih staza. Na ovom mestu ćete pronaći i čuvena Zagajička brda koja su prekrivena prelepom vegetacijom.
Kaštel Ečka
U malenom selu Ečka, nadomak Zrenjanina, nalazi se prepoznatljivi crveni dvorac – kaštel Ečka.
Od osnivanja Kaštela Ečka 1781. godine do njegove nacionalizacije 1945. godine, vladale su četiri grofovske porodice Lazar, Thurn Taxis, dHarnoncourt i Pallavicini.
Tokom svog dugog postojanja, Kaštel Ečka menjao je vlasnike, ali i svoj izgled. Prvobitni vlasnik bio je Lukač Lazar koji je kupio zapuštenu pustaru u blizini Zrenjanina, kako bi na njoj izgradio crkvu i naselje za svoje kmetove. Izgradnja ovog, naizgled neobičnog utvrđenja, trajala je više od trideset godina.
Na dan njegovog otvaranja, održao se svečani bal koji je bio jedan od najveličanstvenijih događaja tog vremena. Tokom tri dana, u slavlju je uživalo mnoštvo slavnih, najviše iz Beča i Budimpešte. Vrhunac svečanosti bio je trećeg dana, kada je goste svojim virtuoznim sviranjem oduševio Franc List, tada “čudo od deteta”.
Prema predanju, na ovom mestu su nekada lovili kralj Petar i austrijski prestolonaslednik Franc Ferdinand.
Danas, ovaj istorijski dragulj prepun zanimljivosti, pretvoren je u ugostiteljski objekat koji odiše aristokratskom prošlošću ispunjen stilom bez napora. U okviru kompleksa nekada plemićkog imanja, nalaze se i prateći objekti: katolička crkva, stara konjušarnica i vodotoranj na kanalu.
Sremski Karlovci
U podnožju Fruške gore nalazi se još jedno mesto, satkano od starih uspomena i iskušenja. Ovaj gradić ima u svojoj okolini široki Dunav, bogate vinograde, neobične stare građevine i spomenike kulture.
U Sremskim Karlovcima se nalazi i Saborna crkva posvećena Svetom Nikoli, zaštitniku moreplovaca, putnika i dece.
Svi posetioci ovog gradića, teško da če odoleti sremskokarlovačkom medu i poznatom vinu – bermet.
Ovo mesto čuva i uspomenu na velikog srpskog pesnika, Branka Radičevića i njegovu ogromnu ljubav prema Mini Karadžić.
Ovo su neke od znamenitosti koje možete obići u ovom gradiću:
• Pravoslavna crkva Svetog Nikole
• Katolička župna crkva
• Patrijaršijski dvor
• čuvena gimnazija iz XVIII veka
• Trg Branka Radičevića
Takođe, u Sremskim Karlovcima se ističu: Patrijaršijski dvor, Saborna crkva, zgrada Bogoslovije, Karlovačka gimnazija, Česma “četiri lava”, zgrada Opštine, Kapela mira. Dok neobarokne građevine i eklekticizam preovlađuju na ulicama grada. Žute fasade od kojih je najupečatljivija zgrada Karlovačke gimnazije, koja je i najstarija srpska gimnazija – osnvana davne 1791. godine. Sadašnji izgled prati Karlovačku gimnaziju od 1891. godine.
Park prirode “Rusanda”
Prirodno dobro velikog značaja, park prirode “Rusanda” se prostire na teritoriji opštine Novi Bečej i na teritoriji Grada Zrenjanina.
Njegova ukupna površina iznosi 1159,97 hektara, dok se u okviru banjskog kompleksa nalazi i veliki park, jedina šumolika površina u srednjem Banatu. Jezersku vodu odlikuje toliko visok salinitet, da je slanija čak od morske vode. Dno jezera pokriveno je prirodnim lekovitim blatom!
Sigurno ste čuli legende o lekovitosti rusandskog blata, dok je 1867. godine na ovom mestu stvoreno i lečilište, koje je preraslo u današnju Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju “Rusanda” iz Melenaca.
Ukoliko ste za ovakvu vrstu odmora, preporučujemo da svratite u park prirode “Rusanda” gde ćete uživati u najlepšim čarima prirode!
Bez obzira da li ste zaljubljenik u istoriju, prirodu, kulturu ili gastronomiju, Vojvodina će vas očarati svojom jedinstvenom kombinacijom znamenitosti koje čine njen neprocenjivi kulturni i prirodni identitet.
Žiofre čestitao Srbiji na pridruživanju programu Digitalna Evropa
Preuzmite android aplikaciju.