Početna > Život i stil
Život i stil

Ostavite dobar prvi utisak! Evo saveta i kako

Prvi utisak je izuzetno bitan. Zato se potrudite da on bude što bolji.
Foto: Pexels/Yan Krukov

Naš karakter, naše prednosti i mane, kao i naš rad, su nešto što će ljudi vremeno spoznati. Ali kako bismo uopšte imali mogućnost da nas neko bolje upozna, onaj prvi utisak često zna da bude i presudan da li ćemo dobiti šansu za bolje upoznavanje ali isto tako i dobijanje možda nekog posla.

Kako bismo ostavili što bolji prvi utisak prilikom upoznavanja, ali i na primer razgovora za posao, trebalo bi da se držimo nekih smernica.

Stisak ruke

Najčešći način upoznavanja, jeste pružanjem ruke. Vodite računa da stisak ne bude previše grub, kako ne bi povredili sagovornika, ali isto tako vodite računa da ne bude i previše slab. Previše slab stisak ruke, ne ostavlja dobar utisak, tumači se kao odraz niskog samopouzdanja, ali isto tako i nepoverenja.

Foto: Pexels/George Milton
Osmeh je dobar, ali malo sačekajte sa njim

Osmeh govori da smo prijateljski nastrojeni prema ljudima, ali kako stručnjaci savetuju prilikom upoznavanja treba sačekati nekoliko trenutaka, pa tek se onda osmehnuti.

Kako se savetuje izbegavanje osmehivanja u prvom trenutku kada se upoznajemo sa nekim ostaviće bolji utisak, jer preterana srdačnost može delovati izveštačeno.

Foto: Pexels/Cottonbeo
Otklonite nervozu

Tapkanje nogama, lupkanje ili ukrštanje prstiju, doditivanje svog lica, sve su to načini koji ostavljaju utisak nestrpljivosti, što svakako nije dobro za prvi utisak. Svesno se rešite ovih znakova nervoze i učinite da vaš prvi utisak bude dobar.

Ne fokusirajte sagovornika

Gledanje sagovornika u oči je svakako poželjno. Samo vodite računa kada prvi put razgovarate sa nekim da ne piljite u njega. Predugo gledanje u sagovornika može ostaviti previše agresivan utisak.

Foto: Unsplash/Tim Gouw
Ispravite se

Za dobar prvi utisak, možda i najznačajniji savet jeste vezan za držanje tela. Ispravite se, jer ćete tako delovati samopouzdanije, ali isto tako ostaviće i utisak poverenja.

Budite zainteresovani za razgovor

Preveliko „blebetanje“ i upadanje u rečenice su na listi „ne, nikako“, kada su međuljudski odnosi generalno u pitanju, ali su „zabranjeni“ kada prvi put stupamo u komunikaciju sa nekim.

Foto: Unsplash/Christin Hume

Savet je da sagovornika treba pažljivo slušati dok priča i u skladu sa temom postaviti pitanja, kako bi razgovor išao dobrim tokom.

Izbegnite zamke prilikom razgovora za posao

Preuzmite android aplikaciju.