Veliko srce i kreativan duh Novosađana obasjava svetlo na problem bacanja hrane, klimatske promene i strukturu društva.
Da li ste znali da svaki građanin Srbije za godinu dana baci 83 kilograma hrane, što je 726.196 tona godišnje, pokazuje izveštaj Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine – UNEP. Ova praska je problematična iz više razloga. Najpre, viškovi hrane koji završe na deponijama emituju velike količine metana koji uzrokuje efekat staklene bašte i doprinosi klimatskim promenama.
Centar za unapređivanje životne sredine je nakon urađenog istraživanja na ovu temu došao do saznanja da se hrana baca iz mnogo razloga – zato što se pokvari (67%), zato što mi ili članovi našeg domaćinstva ne žele da jedu staru hranu (17%) ili mislimo da nije bezbedna (11%) – ali pre svega „zato što nam se može“.
Da bi se rešio problem bacanja hrane, potrebno je uložiti različite vidove napora. Naravno, ovo zahteva uvođenje sistemskih rešenja koja targetiraju bolje upravljanje procesima u vezi sa distribucijom hrane, kako od strane proizvođača hrane, tako i od strane distributera, trgovinskih lanaca i kranjih konzumenata.
Primer dobre prakse je udruženje Foodscale Hub, i njihova platforma Foodschare. Platforma služi kao tačka povezivanja donora hrane (poljoprivredni i industrijski proizvođači, distributeri, trgovinski lanci) i primalaca donacija (narodne kuhinje i druge humanitarne organizacije).
Donori imaju mogućnost da u svakom trenutku ponude svoje viškove hrane velikom broju humanitarnih organizacija, dok se primaoci donacija mogu prijaviti za preuzimanje u bilo kom trenutku. Za manje od godinu dana, više od 70 tona hrane je redistribuirano i donirano humanitarnim organizacijama, što je sprečilo emisiju preko 35 tona štetnih gasova.
Iako je ideja začeta u Novom Sadu, ova platforma je zamišljena da uključi što više organizacija korišćenjem platforme, koja je u potpunosti besplatna, što otvara vrata mnogobrojnim saradnjama.
Od osnivanja udruženja „ZELENI SAD“, još 2013. godine, počela je humanitarna akcija koja je prerasla u projekat na nivou grada Novog Sada. Društveno koristan rad je ideja koju, pored ideja vezanih za ekologiju i zaštitu životne sredine, zagovara ovo udruženje.
U saradnji sa ugostiteljskim objektima, restoranima, pekarama i ljudima dobre volje, svakog dana snabdevaju oko 40 ljudi bar jednim obrokom. Ovakav aktivizam značajno doprinosi socijalnom aspektu mladih, razumevanju sredine u kojoj žive i podizanju svesti.
Novosađani su poznati da rešavanje problema uzimaju u svoje ruke, te se nadamo da će se, vođeni željom za rešavanjem problema prekomernog bacanja hrane i zagađivanja životne sredine, priključiti lokalnoj inicijativi ili pristupiti racionalnoj upotrebi hrane.
Preuzmite android aplikaciju.