Почетна > Нови Сад

Зелени град Нови Сад

Остаци хране? Проследи их даље! Вишак хране? Проследи је даље!

Велико срце и креативан дух Новосађана обасјава светло на проблем бацања хране, климатске промене и структуру друштва.
Фото: Радио слободна Европа

Да ли сте знали да сваки грађанин Србије за годину дана баци 83 килограма хране, што је 726.196 тона годишње, показује извештај Програма Уједињених нација за заштиту животне средине – УНЕП. Ова праска је проблематична из више разлога. Најпре, вишкови хране који заврше на депонијама емитују велике количине метана који узрокује ефекат стаклене баште и доприноси климатским променама.

Центар за унапређивање животне средине је након урађеног истраживања на ову тему дошао до сазнања да се храна баца из много разлога – зато што се поквари (67%), зато што ми или чланови нашег домаћинства не желе да једу стару храну (17%) или мислимо да није безбедна (11%) – али пре свега „зато што нам се може“.

Да би се решио проблем бацања хране, потребно је уложити различите видове напора. Наравно, ово захтева увођење системских решења која таргетирају боље управљање процесима у вези са дистрибуцијом хране, како од стране произвођача хране, тако и од стране дистрибутера, трговинских ланаца и крањих конзумената.

Пример добре праксе је удружење Foodscale Hub, и њихова платформа Foodschare. Платформа служи као тачка повезивања донора хране (пољопривредни и индустријски произвођачи, дистрибутери, трговински ланци) и прималаца донација (народне кухиње и друге хуманитарне организације).

Донори имају могућност да у сваком тренутку понуде своје вишкове хране великом броју хуманитарних организација, док се примаоци донација могу пријавити за преузимање у било ком тренутку. За мање од годину дана, више од 70 тона хране је редистрибуирано и донирано хуманитарним организацијама, што је спречило емисију преко 35 тона штетних гасова.

Иако је идеја зачета у Новом Саду, ова платформа је замишљена да укључи што више организација коришћењем платформе, која је у потпуности бесплатна, што отвара врата многобројним сарадњама.

Од оснивања удружења „ЗЕЛЕНИ САД“, још 2013. године, почела је хуманитарна акција која је прерасла у пројекат на нивоу града Новог Сада. Друштвено користан рад је идеја коју, поред идеја везаних за екологију и заштиту животне средине, заговара ово удружење.
Фото: Енергетски портал

У сарадњи са угоститељским објектима, ресторанима, пекарама и људима добре воље, сваког дана снабдевају око 40 људи бар једним оброком. Овакав активизам значајно доприноси социјалном аспекту младих, разумевању средине у којој живе и подизању свести.

Новосађани су познати да решавање проблема узимају у своје руке, те се надамо да ће се, вођени жељом за решавањем проблема прекомерног бацања хране и загађивања животне средине, прикључити локалној иницијативи или приступити рационалној употреби хране.


Ploging – kombinacija džoginga i skupljanja smeća

Преузмите андроид апликацију.