Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Особе које до касно остају будне, под већим су ризиком: Студија објавила резултате и упозорава младе

Велики број младих особа примењују овакав начин живота, а ово истраживање упозорава на ризике.
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

„Ноћне птице“, они који не спавају до касно. имају нешто већи ризик од развоја нездравих навика, а нова студија се позабавила проучавањем животног века ових особа.

Истраживање, које је недавно објављено у часопису „Chronobiology International„, проценило је податке о скоро 23.000 близанаца прикупљених током више од 37 година у Финској. Научници, укључујући и оне са Универзитета у Хелсинкију, проценили су утицај хронотипа појединца – природне склоности тела да спава у одређено време – на њихово здравље. Налази сугеришу да постоји мали директан допринос хронотипа смртности.

Међутим, истраживачи су открили да је повећан ризик од смрти повезан са јасно особама које остају будне до касно и касно се буде – последица њихове веће конзумације дувана и алкохола.

Све је више доказа да трајање и квалитет сна, као и рад у ноћној смени утичу на здравље, а претходне студије су откриле да „ноћне птице“ имају већи ризик од добијања одређених болести, посебно срчаних проблема.

Ново истраживање пратило је 22.976 мушкараца и жена старости 24 године од 1981. до 2018. године.

Од појединаца је затражено да изаберу један од четири могућа одговора: „Ја сам дефинитивно јутарња особа“; „Ја сам донекле јутарња особа“; „Ја сам дефинитивно вечерња особа“; „Ја сам донекле вечерња особа“.

Учесници су праћени 2018. како би се утврдило да ли је неко од њих преминуо. Истраживачи су такође узели у обзир образовање учесника, дневну конзумацију алкохола, статус и количину пушења, као и трајање сна. Резултати су открили да је 7.591 од близанаца идентификовано као „донекле“ и 2.262 као „дефинитивни“ вечерњи типови, док су за јутарње типове цифре износиле 6.354 односно 6.769.
Вечерње особе, тачније они који остају будни до касно, су пиле или пушиле више у поређењу са јутарњим типовима, а „делимични“ вечерњи типови су такође имали мању вероватноћу да су пријавили да су спавали осам сати.

Више од 8.700 од скоро 23.000 учесника умрло је до 2018.

Налази сугеришу да је шанса за умирање од било ког узрока била девет одсто већа међу одређеним ноћним типовима у поређењу са раним птицама.

Међутим, пушење и алкохол су у великој мери узроковали ове смрти, а не хронотип, рекли су научници, додајући да своје налазе могу повезати са друштвом у целини.

– Дуго времена знамо да је већа вероватноћа да ће они који преферирају вечерњи тип да више пију, да имају поремећај употребе алкохола и да ће такође вероватније користити друге супстанце укључујући дуван – рекао је за „CNN“ специјалиста за медицину за спавање Бану Пракаш Кола.

Ako želite da sačuvate srce, izbegavajte ove namirnice – Jedna će vas posebno iznenaditi

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке