Na inicijativu Vukove zadužbine i Izdavačke kuće Prometej u Vukovoj zadužbini osnovan je Odbor za obeležavanje stogodišnjice od rođenja Dejana Medakovića, jedne od najmarkantnijih ličnosti srpske kulture uopšte, naučnika, istoričara umetnosti, istoričara kulture, javnog radnika, književnika, navodi se u saopštenju.
U Odboru su se našli visoki predstavnici Ministarstva kulture, gradova Novog Sada, Beograda i Sremskih Karlovaca, SANU, Matice srpske, Filozofskog fakulteta u Beogradu, Galerije Matice srpske, članovi porodice i niz ličnih prijatelja Dejana Medakovića.
Ustanovljeni su okviri ovogodišnjeg delovanja na ukupnom terenu srpskog jezika i kulture:
– Podsticanje na obeležavanje godišnjice stavljanjem na listu značajnih godišnjica Ministarstva kulture i informisanja;
– Raspisivanje odgovarajućeg literarnog konkursa preko Društva za srpski jezik i književnost Srbije;
– Štampanje prigodnog plakata koji će biti distribuiran u biblioteke;
– Skupovi posvećeni Dejanu Medakoviću u Vukovoj zadužbini, u Matici srpskoj, na Vukovom saboru u Tršiću, u Sremskim Karlovcima i drugim mestima koja za to pokažu interesovanje.
Institucije u kojima je Dejan Medaković radio ili sarađivao (SANU, Matica srpska, Filozofski fakultet, Narodni muzej u Beogradu, Galerija Matice srpske), ustanoviće programe prema vlastitom nahođenju i svaka od ovih institucija obeležiće Medakovićevu godišnjicu.
Odbor je inicirao objavljivanje prigodne poštanske marke sa likom Dejana Medakovića.
Posebne aktivnosti imaće mesta značajna za život i rad akademika Dejana Medakovića:
– Sremski Karlovci – mesto gde je Dejan Medaković završio gimnaziju, gde je uvek rado dolazio i gde je dobio titulu počasnog građanina;
– Beograd – grad značajan ukupno za porodicu Medaković; ovde je Dejan Medaković proveo ceo radni vek, napisao sva dela i imao značajno učešće u javnom i društvenom životu. Na Filozofskom fakultetu od 1954. do 1982. prešao je put od asistenta, vanrednog i redovnog profesora do dekana. Dopisni član SANU od 1972, a redovan od 1981. Generalni sekretar SANU 1985, a predsednik 1999;
– Novi Sad – takođe važan grad za porodicu Medaković. U njemu su radili i Milorad i Danilo Medaković, a Dejan Medaković decenijama je, od 1962. vredni poslenik Matice srpske, osnovao je i sa velikim uspehom vodio odeljenje za likovne umetnosti od 1963, pokrenuo je Zbornik za likovne umetnosti.
Očekuje se da svaki od ovih gradova obeleži Medakovićevu godišnjicu.
Dejan Medaković je za života objavio ukupno 46 knjiga (istorija umetnosti, istorija kulture i opšte istorijske teme – ukupno 21 knjiga; književna izdanja: 15 naslova; memoarsko-dnevničke knjige: 8 naslova; intervjui: dve knjige sa ukupno 808 stranica).
Izdavačka kuća Prometej započela je 2019. sa pripremama za objavljivanje Dela Dejana Medakovića. Već su objavljeni kao reprezentativno izdanje njegovi čuveni Srpski slikari XVIII – XX veka, a u fazi izrade je trenutno petnaestak drugih naslova. Ovaj izdavački poduhvat pokrenut je zahvaljujući razumevanju Pokrajinske vlade, a naišao je i na podršku punu razumevanja kod Ministarstva kulture i medija Srbije. Pošto se radi o veoma obimnom poslu i Vukova zadužbina se prihvatila publikovanja izbora iz Medakovićevog dela koji će biti uklopljen sa Prometejevim izdanjima kako bi se objavilo što više vrednih naslova u ovoj jubilarnoj godini.
Predviđeno je pokretanje inicijative u Sremskim Karlovcima, Beogradu i Novom Sadu za postavljanje spomen-obeležja i davanja imena nekoj od ulica po Dejanu Medakoviću.
Odbor će raditi i na popularizaciji Medakovića i njegovog dela u medijima. Očekuju se i druge inicijative i predlozi koji će biti prikupljani u Vukovoj zadužbini, razmotreni od strane Odbora i potom realizovani, navodi se u saopštenju.
Boris Stojkovski: Dubrovnik i njegova kultura-mesto spajanja ili sukoba?
Preuzmite android aplikaciju.